Sobota, 21 grudnia 2024

Czy stomatolog i dentysta to to samo?

17 września 2019

0

Przyjęło się, aby stosować słowa dentysta i stomatolog zamienieni, jednak oba te wyrażenia odnoszą się do całkiem innej profesji.

Pomimo tego, że obie one pozostają w tematyce zębów i ich leczenia, wyróżnia się pewnego rodzaju kluczowe różnice, które pozwalają odróżnić dentystę od stomatologa.

Jaka jest różnica między dentystą, a stomatologiem?

Dentysta to lekarz specjalizujący się w leczeniu zębów, nazwa tego zawodu wywodzi się od łacińskiego słowa dens oznaczającego dosłownie ząb.

Słowo stomatolog pochodzi natomiast z języka greckiego i jest połączeniem dwóch wyrazów stoma oznaczające usta i logos oznaczającego naukę. Logicznie podchodząc do tematu na podstawie nazewnictwa stomatolog to osoba zajmujące się nie tylko leczeniem uzębienia, ale także przyzębia, błoń śluzowych jamy ustnej czy też innych tkanek znajdujących się w tym obrębie. Dlatego też stomatolog może być dentystą, jednak dentysta nie może być stomatologiem.

Podział na te dwie profesje został wprowadzony w 2002 roku, przed tym rokiem wszystkie osoby, które ukończyły studia stomatologiczne, dostawały prawo do tytułowania się lekarzem stomatologiem, obecnie natomiast ukończenie szkoły wyższej na kierunku stomatologii uprawnia do nazywania się lekarzem dentystą. Stąd też wynika rozbieżność w nazewnictwie na tabliczkach przed gabinetami specjalistów.

Na czym polega praca dentysty

Niezależnie od nadanego tytułu praca dentysty to przede wszystkim leczenie ubytków w obszarze uzębienia pacjentów. To właśnie on rozpoznaje próchnicę, pozbywa się zaognionych obszarów, a następnie zakłada plomby.

Natomiast w przypadku zaawansowanej próchnicy zębów, przeprowadza potocznie zwane leczenie kanałowe. Polegające na usunięciu chorej miazgi oczyszczeniu kanału zębowego oraz wypełnieniem go specjalistyczna pasta stomatologiczna i założeniu wypełnienia.

 Wybierając się do dentysty, warto przede wszystkim sprawdzić, czy w jego rękach będziemy bezpieczni. Najlepiej odwiedzać gabinety dentystyczne cieszące się duża renoma jak na przykład https://ewapawlak.com.pl/ znajdujący się w okolicach Warszawy. Można liczyć w nim nie tylko na fachową pomoc, ale także doświadczenie specjalistów oraz przystępne cen za wykonywane usług dentystyczne. Dzięki czemu leczenie zębów staje się mniej bolesne zarówno dla samych pacjentów, jak i ich portfela.

Jakie badania może wykonywać stomatolog

Do stomatologów trafiają najczęściej pacjenci, kierowani przez dentystów, ze względu na różnego rodzaju problemy zdrowotne, wymagające leczenia przez specjalistów. Pacjenci stomatologów najczęściej zgłaszają się z takimi problemami, jak afty, choroby przyzębia, nowotwory jamy ustnej, zapalenia dziąseł czy też zatrzymane zęby mądrości. Wszelkiego rodzaju dolegliwości związane z nadwrażliwością szkliwa, to także powód do wizyty u stomatologa.

W gabinecie stomatologicznym wykonywane są zarówno podstawowe badania takie jak ocena stanu uzębienia, błony śluzowej oraz dziąseł. Niekiedy w uzasadnionych przypadkach wykonywany jest także pantomogram, czyli zdjęcie RTG całej szczęki ukazujący obraz wszystkich zębów. Dzięki niemu można między innymi wykryć różnego rodzaju zmiany chorobowe takie jak nowotwory i torbiele lub zlokalizować położenie zatrzymanych zębów. W niektórych przypadkach lekarze stomatolodzy mogą także wykonywać badania USG, a nawet zlecić wykonanie tomografii komputerowej.

Jednak w przypadku jakichkolwiek problemów związanych z uzębieniem czy też jamą ustną nieważne jest to, do jakiego specjalisty się zgłosimy, z pewnością zarówno dentysta, jak i stomatolog pomoże rozwiązać problemy będące niekiedy przyczyną bólu lub innych dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz