Środa, 15 stycznia 2025

Skutki niedoboru potasu. Czy znasz je wszystkie?

25 czerwca 2021

0

​Prawidłowa dieta to taka, która nie tylko zapewnia odpowiednią podaż wszystkich makroskładników (węglowodanów, białek i tłuszczów) i właściwą ilość energii, ale również dostarcza wszelkich potrzebnych organizmowi mikroelementów. Jeśli chodzi o najważniejsze pierwiastki, takie jak magnez, wapń, sód czy potas norma spożycia zwykle jest dość wysoka, dlatego ich niedobory nie są rzadkością. Sprawdź, jak rozpoznać skutki niedoboru potasu!

Funkcje potasu w organizmie

Potas należy do elektrolitów, dlatego ma wpływ na nawodnienie organizmu i jego prawidłową pracę. Bierze udział w syntezie białek w rybosomach i w procesach enzymatycznych. Wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego. Poza gospodarką wodną ma również wpływ na równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Jeśli chodzi o potas, norma spożycia jest dość wysoka – dorośli powinni dostarczać dziennie co najmniej 4700 mg wraz z pożywieniem lub środkami farmakologicznymi. Należy przy tym pamiętać, że pierwiastek jest wydalany wraz z moczem i potem, dlatego np. przy wysiłku fizycznym lub podczas upałów zapotrzebowanie zwykle jest większe.

Jaka jest norma potasu we krwi?

Poziom tego elektrolitu w organizmie określa się za pomocą prostego badania krwi. Norma potasu wynosi 3,5-5 mmol/l. Jeśli wynik badania krwi wskazuje na niższy poziom, mówimy o niedoborze. Zawartość potasu poniżej 2,5 mmol/l jest uznawana za ciężki niedobór. Niebezpieczny może być jednak również nadmiar potasu. Wynik powyżej 6,5 mmol/l świadczy o ciężkim nadmiarze.

Skutki niedoboru potasu

Skutki niedoboru potasu dotyczą całego organizmu. Może on wpływać negatywnie na poziom nawodnienia, a także na pracę układu nerwowego czy układu krążenia. Objawy często są jednak niejednoznaczne i dość łatwo można je powiązać z innymi schorzeniami. Na co zwracać uwagę? Na niedostateczną zawartość potasu we krwi mogą wskazywać:

  • niekontrolowane skurcze mięśni, 
  • nadciśnienie,
  • ciągłe zmęczenie, apatia, 
  • nerwowość,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • uczucie mrowienia lub drętwienia w rękach i nogach,
  • obrzęk kończyn górnych i dolnych (opuchlizna, szczególnie w gorące dni). 

W niektórych przypadkach poziom potasu poniżej normy może wywołać także bezsenność. Trzeba również pamiętać, że zazwyczaj wiąże się z niedoborem magnezu – ma bowiem wpływ na jego wchłanianie. Dlatego po pewnym czasie objawy mogą się nasilić. W związku z niedostatecznym poziomem magnezu mogą się też pojawić bóle głowy czy problemy z koncentracją.

Ponadto niedobór potasu czasami może dawać objawy skórne w postaci wysypki, trądziku, szorstkości cery i ogólnego pogorszenia jej wyglądu.

Jak zadbać o odpowiedni poziom potasu?

Główną przyczyną niedoborów potasu jest nieprawidłowa dieta. Zdarza się jednak również, że jest on wywołany przez nieprawidłowe wchłanianie lub nadmierne wydalanie pierwiastka (np. na skutek przyjmowania leków moczopędnych). Dlatego, aby zapobiec niedoborom, trzeba zadbać o odpowiednią podaż produktów bogatych w potas. Można się również wspomóc środkami z apteki – najlepiej zastosować jednak lek, a nie suplement. Dobrym wyborem będzie np. Aspargin, który dostarcza wysoko przyswajalny potas oraz magnez.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz