Poniedziałek, 2 października 2023

PS4, XBOX - popularne konsole do gier

14 kwietnia 2017

0

Konsole do gier to naprawdę szeroki rynek i non stop pojawiają się na nich nowe pozycje, ale zdecydowany prym w naszym kraju wiodą dwaj producenci z czterema dominującymi produktami. Mowa tutaj oczywiście o konsolach PlayStation 3 i PlayStation 4 od Sony oraz o konsolach Microsoftu, XBOX 360 oraz XBOX One. Cały czas trwają wojenki podjazdowe pomiędzy zwolennikami obu tych firm, non stop trwa udowadnianie, która z nich jest lepsza. W dużej mierze jest to oczywiście kwestia gustu, ale także sprawa szczegółowego przeznaczenia konsol. 

Zalety konsoli XBOX

Panuje ogólne przekonanie, że osoby, którym najbardziej odpowiadają typowe gry obsługiwane padami, bardziej zadowolone będą z PlayStation. Z kolei osoby, które chciałyby się bawić z kontrolerem ruchu, powinny raczej stawiać na XBOX, ponieważ posiada on znakomity kontroler Kinect. PlayStation Move nie ustępuje mu znacznie, ale mimo wszystko jest gorszy i do tego wymagany jest osobny zakup tego urządzenia. PlayStation jest tańsze od XBOXa, co jednak nie jest aż taką różnicą, by kupowanie akcesoriów do PlayStation dalej pozwalało jej utrzymać przewagę cenową.

Parametry obu urządzeń są bardzo zbliżone i do tego obie opierają się na podobnym sprzęcie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z szeregu ograniczeń. XBOX do pracy potrzebuje połączenia internetowego i bez niego nie ruszy. Konsola przynajmniej raz dziennie musi się połączyć ze swoimi serwerami. XBOX wprowadza też ograniczenia odnośnie wymiany i pożyczania gier. Nie można tego robić w ogóle pomijając tak zwane grono przyjaciół, czyli 10 osób, które mogą mieć dostęp do naszego tytułu. PlayStation nie jest całkowicie wolne od takich ograniczeń, ale producent konsoli nie narzuca nic w tej kwestii producentom oprogramowania. 

Gry na PS4 inne niż na XBOX

Obie konsole posiadają tak zwane exclusivy, czyli gry, które wychodzą tylko na jedną platformę. Jeśli to dla nas ważne, trzeba się tematowi przyjrzeć trochę bliżej.  

PAD do Twojej konsoli

Na początku najważniejszym tematem było to, który z padów jest lepszy. Jakość padu decyduje o wygodzie grania. Jest to kwestia typowo indywidualna i zależąca od gustu każdego gracza i chociaż można wydawać na ten temat różne ogólne oceny, najlepiej jest po prostu wypróbować każdy z panów w swoich rękach. Można oczywiście się też przyzwyczaić do byle którego, ale lepiej jest wybrać ten, który nam bardziej pasuje. 

Konkurencja w obu przypadkach przebiega w parach. PlayStation 3 to konkurent XBOCa 360, a PlayStation 4 to konkurent XBOXa One. Pierwsza para to urządzenia starsze i gorsze technicznie, ale zarazem znacznie tańsze i najczęściej wystarczające do dobrej zabawy. Wszystkie z tych konsol mają zapewniony dostęp do gier, które obecnie wychodzą, chociaż za jakiś czas można się spodziewać, że starsze urządzenia za jakiś czas przestaną dostawać nowe tytuły. Wszystkie starsze produkcje będą oczywiście dalej działały. Nie jest to bynajmniej tylko pusta obietnica producentów. Konsole są wciąż tak popularne, że po prostu nie ma innej opcji. Nowsze modele są szybsze i oferują wyższą jakość grafiki, ale jest to raczej umiarkowany wzrost wartości, przez co cały czas jeszcze wiele osób uważa starsze modele za optymalne. A co będzie najlepsze dla nas? Musimy się zastanowić w kontekście naszych prywatnych preferencji.

Artykuł powstał w konsultacji z fantechnologii.pl 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz