Czwartek, 18 lipca 2024

Jak wybrać spawarkę do użytku prywatnego?

29 grudnia 2021

0

Spawarki to bardzo szeroka grupa urządzeń. W sprzedaży dostępne są zarówno modele kosztujące kilkaset złotych, jak i takie, na które trzeba wydać kilkanaście tysięcy lub więcej. Wybierając spawarkę do domu, należy się liczyć z wydatkiem bliższym tej pierwszej kwoty, ale nie każdy model będzie równie dobry. Na co zwrócić uwagę przy zakupie spawarki do użytku prywatnego?

Zasilanie spawarki

Spawarki mogą być zasilane na dwa sposoby: z sieci jednofazowej lub trójfazowej. Sieć jednofazowa ma napięcie 230 V i jest powszechnie spotykana w domach i innych budynkach o standardowym poziomie zużycia energii elektrycznej. Sieć trójfazowa zapewnia napięcie 230/400 V. Składa się z trzech obwodów elektrycznych prądu przemiennego i stosuje się ją w miejscach o wysokim zapotrzebowaniu na energię elektryczną, takich jak firmy czy zakłady produkcyjne. Z racji tego, że w większości domów znajduje się instalacja jednofazowa, odpowiednim wyborem będzie spawarka inwertorowa. Spawarki transformatorowe, nawet te o niedużym amperażu, wymagają bowiem podłączenia do sieci trójfazowej.

Prąd i napięcie łuku spawarki

Kolejnym istotnym parametrem spawarki jest prąd spawania, czyli amperaż i napięcie prądu. Amperaż decyduje o możliwościach spawarki i wpływa w znacznym stopniu na jej gabaryty. Niewielkie spawarki, dobre do majsterkowania w domu, mają amperaż około 150 A. Do bardziej zaawansowanych prac, na przykład spawania średniej wielkości elementów, odpowiednie będą modele o amperażu od 200 do 250 A. Spawarki o amperażu ponad 250 A przeznaczone są już raczej dla profesjonalistów.

Jeśli chodzi o napięcie prądu, to jest ono decydujące w chwili zajarzenia łuku. To napięcie początkowe, które zwiększone jest o wartość spadku napięcia w przewodach. Spawarka powinna mieć je w biegu jałowym. W przypadku elektrod topliwych ze stali wynosi ono od 40 do 50 V przy spawaniu prądem stałym oraz od 50 do 90 V przy spawaniu prądem zmiennym. Po zajarzeniu łuku napięcie spada do około 30 V i utrzymuje się na tym poziomie w trakcie pracy.

Producent spawarki

Przy wyborze spawarki nie bez znaczenia jest również producent. Za dobrych producentów spawarek uznaje się takie firmy, jak Ideal, Magnum czy Tecweld (marka Sherman), które działają na rynku od wielu lat. Urządzenia tych firm dostępne są między innymi w sklepie spawalniczym Spawaj.eu. Wymienieni producenci oferują szeroki wybór urządzeń do spawania różnymi metodami (MMA, MIG/MAG, TIG i innymi), które przeznaczone są dla różnych użytkowników – zarówno amatorów, jak i profesjonalistów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz