Niedziela, 10 grudnia 2023

Naturalne źródła energii dla Twojego organizmu!

15 marca 2017

0

Dostarczanie energii powinno być przede wszystkim oparte na odpowiednim zbilansowaniu wszystkich posiłków, które spożywamy przez cały dzień. Najważniejsze jest oczywiście śniadanie. Każdy nam powtarza, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i oczywiście to prawda.Śniadanie powinno być bogate w węglowodany, białka i tłuszcze. Co jeść, by oprócz energii dostarczać pozostałe składniki, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Energia i koncentracja - jak o nie zadbać w ciągu dnia?

Pierwsza rzecz, o której powinniśmy pamiętać, to odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli jesteśmy odwodnieni, nawet idealnie zbilansowana dieta nam nie pomoże, a my nie będziemy się mogli skoncentrować.

Świetnym dodatkiem do pierwszego posiłku mogą być nasiona chia. Dlaczego? Składniki w nich zawarte nie tylko zwiększają poziom energii, ale także poprawiają pracę mózgu, nastrój oraz koncentrację. Są także bogate w błonnik, dzięki któremu czujemy się syci przez dłuższy czas. Dzięki niemu nasiona chia spowalniają trawienie węglowodanów oraz wchłanianie cukrów prostych.

Jeśli czeka Was ciężki dzień w pracy, a chcielibyście zabrać ze sobą jakąś przekąskę, zainwestujcie w pestki dyni. Jest to zdrowa alternatywa dla batoników czy innych słodkości z rana. Pestki dyni zawierają przede wszystkim wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jednym z nich jest kwas palmitynowy, który nie rozpada się na jony, a jedynie spala się. Dzięki temu funkcjonuje on w organizmie jako źródło energii. Pestki dyni bogate są także w wiele witamin, np. witaminę B6, która ułatwia rozkład aminokwasów, bierze udział w przemianie tłuszczów i cukrów, a także w tworzeniu enzymów czy hormonów.

W porze obiadowej prócz drobiu czy ryb, warto wzbogacić swój posiłek o warzywa, takie jak szpinak, jarmuż czy brokuły. Wysoka zawartość żelaza wpływa na tworzenie się hemoglobiny, która odpowiada za transport tlenu w organizmie. Oczywiście warto też wspomnieć o bogatej dawce antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki, przeciwdziałając chorobom nowotworowym czy miażdżycy.

Oczywiście wśród tzw. bomb witaminowych, których właściwości wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, znajdują się także inne rośliny, jak np. aloes, czarnuszka, czystek czy jagody goji. Warto bliżej zapoznać się z ich działaniem. O ich wpływie na zdrowie przeczytacie na stronie: naturapluszdrowie.pl

Nadmierna ilość cukru nie zawsze się sprawdza

Co prawda, węglowodany są jednym z podstawowych źródeł energii. Nie oznacza to jednak, że zamiast śniadania możemy zjeść batonika czekoladowego czy karmelowego. Zawierają one dużą ilość cukru rafinowanego, który niestety wpływa na senność, zdolność zapamiętywania oraz jest przyczyną wielu schorzeń. Warto zastąpić więc słodycze naszpikowane cukrem, owocami, które bogate są w naturalną fruktozę. Może to być np. aronia. 100 g tych owoców zawiera ok. 45-50 kcal, a zawartość węglowodanów to ok. 9-10 g.

Dawka suplementów na co dzień

Jeśli nie jesteście w stanie zapewnić sobie wszystkich potrzebnych składników odżywczych oraz witamin, możecie je dostarczyć w postaci suplementów diety. Szeroki wybór produktów znajdziecie m. in. na stronie ekamedica24.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz