Czwartek, 2 stycznia 2025

Skaza białkowa – przyczyny, objawy, leczenie

8 listopada 2016

0

Skaza białkowa zwykle mija po dwóch lub trzech latach życia malucha.

Skaza białkowa jest rodzajem reakcji alergicznej na białka, które znajdują się przede wszystkim w mleku oraz w mlecznych przetworach. Zdecydowanie rzadziej pojawia się w odpowiedzi na spożycie mięsa wołowego lub wieprzowego. Najczęściej pojawia się u dzieci do 2. roku życia, a narażone są na nią m.in. wcześniaki i dzieci, których rodzice również są alergikami (przy jednym rodzicu-alergiku ryzyko pojawienia się alergii u dziecka to aż 60%).

Warto jednak zwrócić uwagę, iż dziecko, u którego wykryto skazę białkową, może alergicznie zareagować także na inne produkty – np. często uczulające cytrusy, truskawki czy orzeszki ziemne.

Przyczyny skazy białkowej

Oprócz obciążenia genetycznego reakcją alergiczną, wśród przyczyn skazy białkowej wymienia się także m.in. zmiany cywilizacyjne – zanieczyszczenie środowiska, a z drugiej strony ogromną sterylność współczesnego życia. Skaza białkowa często współwystępuje z innymi alergiami, np. na pyłki roślinne czy roztocza.

Objawy skazy białkowej

Skaza białkowa u małych dzieci objawia się przede wszystkim wysypką (zazwyczaj za uszami i na policzkach, choć może pojawiać się także na szyi, tułowiu, rękach i nogach), swędzącą i łuszczącą się skórą (co sprzyja kolejnym zakażeniom: wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym), dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (np. kolkami, bólami brzucha, nadmiernym ulewaniem, wymiotami, zaparciami, biegunkami, wzdęciami czy słabym apetytem) oraz podatnością na infekcje. Pojawić może się również nadpobudliwość (w tym płaczliwość), a w przypadku skrajnie gwałtownej reakcji alergicznej dojść może nawet do wstrząsu anafilaktycznego (więcej na www.zdrowemaluchy.pl).

Leczenie skazy białkowej

Dolegliwość trwa zwykle przez pierwsze dwa lub trzy lata życia, chociaż zdarza się, że ustępuje po pierwszym roku. Leczenie opiera się głównie na odpowiedniej diecie, w której unikać należy krowiego mleka i jego przetworów. Warto także nowe produkty do jadłospisu malucha wprowadzać pojedynczo i obserwować, czy ich spożycie nie wiąże się z wystąpieniem reakcji alergicznej.

Pod uwagę trzeba wziąć też rodzaj karmienia dziecka. Jeśli maluch karmiony jest naturalnie, to jego mama musi przejść na bezmleczną dietę oraz unikać innych popularnych alergenów. Jeżeli dziecko karmione jest sztucznie, skorzystać należy z preparatów zastępczych mleka krowiego (niektóre dzieci np. dobrze przyjmują mleko ryżowe, sojowe, kozie). W przypadku rozszerzonej już diety dziecka, dobrze jest uważnie czytać etykiety i unikać produktów, które zawierają nawet śladowe ilości alergenów. Kiedy skaza białkowa występuje w bardzo silnej postaci, konieczne jest leczenie farmakologiczne i podawanie leków antyhistaminowych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz