Wtorek, 19 marca 2024

Gaz pieprzowy – co warto wiedzieć przed zakupem gazu do samoobrony?

7 kwietnia 2021

0

​Gaz pieprzowy to w wielu sytuacjach niezwykle pomocne rozwiązanie. Jest wybierany przez te osoby, które nie czują się bezpiecznie w czasie codziennego funkcjonowania. Jeśli przemieszczasz się lub mieszkasz w okolicy o wysokim stopniu przestępczości, jesteś narażony na atak fizyczny z uwagi na wykonywany zawód lub inne predyspozycje – wówczas warto rozważyć zakup gazu pieprzowego. Poniżej rozwiniemy ten temat, skupiając się na takich sprawach jak – rodzaje dostępnych gazów pieprzowych, sposób ich użycia oraz skuteczność w działaniu.

Gazy pieprzowe – dostępne rodzaje i różnice pomiędzy nimi

Podstawową sprawą, na którą warto zwrócić uwagę w czasie zakupu gazów pieprzowych, jest rodzaj zastosowanych w nich składników. Najczęściej wykorzystywane to składniki CS oraz CN – czyli właśnie gazy o działaniu silnie łzawiącym. Ich działanie polega na intensywnym podrażnianiu błon śluzowych, znajdujących się w okolicy oczu, a także w nosie, gardle oraz płucach. Po kontakcie z dużą ilością tych składników, błony śluzowe wydzielają obfitą ilość śluzu, co znacząco utrudnia normalne funkcjonowania. Osoba, która miała z nimi kontakt jest niezdolna do swobodnej aktywności fizycznej, a tym samym – do wykonania ataku.

Oprócz dwóch wymienionych, w użyciu znajduje się również trzecia substancja określana jako OC. W przeciwieństwie do wcześniejszych, jest to gaz nie tyle łzawiący – co właśnie pieprzowy. Oprócz intensywnego wydzielania śluzu, wywołuje także uczucie silnego pieczenia w kontakcie z błonami śluzowymi. W wyniku dostania się do oczu – powoduje chwilowe zaślepienie, a tym samym dezorientację. Ponadto, jego działanie uniemożliwia swobodne złapanie oddechu – dlatego osoba poddana działaniu OC staje przed koniecznością odstąpienia od ataku i ucieczki w miejsce oddalone od gazu. Gazy takie znajdziesz m.in. w ofercie: https://www.zbrojownia.pl/gazy-pieprzowe.

Gaz pieprzowy, żel pieprzowy – użycie i efektywność

Gaz pieprzowy występuje zarówno w wersji gazowej właśnie, jak i żelowej. Czym się różnią? W zasadzie – różnica jest duża i zasadnicza, dotyczy nie tylko samej formy, w której występuje substancja, ale również sposobu używania gazu i możliwości defensyjnych, jakie nam oferuje.

Gaz jest przeznaczony do używania wyłącznie na świeżym powietrzu (na zewnątrz zabudowań). W innym przypadku – po rozpyleniu w środku pokoju – całe pomieszczenie będzie wymagało gruntownego przewietrzenia. Ponadto, używając gazu pieprzowego należy uwzględnić nie tylko obecność agresora, ale również kierunek i siłę wiania wiatru. Niestety, ale gaz może zostać „zwiany” po jego wytryśnięciu, a tym samym – okazać się mniej użyteczny.

Bardziej komfortowe pod tym względem są żele pieprzowe przeznaczone do samoobrony. Po naciśnięciu przycisku uwalniające żel, jego skondensowana wiązka zostaje wytryśnięta w wybranym kierunku. Nawet, jeśli w tym czasie wieje silny wiatr, strumień żelu dotrze do swego celu bez większych problemów. Ponadto, żel jest trudniejszy do usunięcia z powierzchni twarz, ciała i ubrania niż sam gaz, a tym samym – jego działanie paraliżujące jest intensywniejsze. Zaletą jest także możliwość wykorzystania żelu pieprzowego wewnątrz budynków.

W zależności też, czy potrzebujesz gazu o mniejszej lub większej skuteczności działania, warto zwrócić uwagę na takie informacje podane na opakowaniu przez producenta jak – jednostki ostrości oraz procentowy udział składników czynnych. Oczywiście, im wyższe będą te parametry – tym silniej działa dany gaz.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz