Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Jak obliczane są dni płodne?

7 października 2016

0

Wskaż datę swojej ostatniej miesiączki, podaj średnią długość cyklu i oblicz dni swoje dni płodne!

Zarówno wtedy, gdy planujemy zajście w ciążę, jak i wówczas, gdy do tego dopuścić nie chcemy, warto wiedzieć więcej o dniach płodnych. Szczególnie o tym, kiedy występują i jak się je oblicza.

Co to jest cykl menstruacyjny?

Dni płodne występują w trakcie każdego cyklu menstruacyjnego. Możemy o nim mówić w przypadku kobiet dojrzałych płciowo, czyli po pokwitaniu, ale przed przekwitaniem. Jest to więc czas pomiędzy 15. a 45-50. rokiem życia. Wraz z pierwszą miesiączką (pojawiającą się zwykle w wieku dwunastu – piętnastu lat) zaczyna się płodność, która swój maksymalny poziom uzyskuje między 20. a 30. rokiem życia kobiety i obniża się po ukończeniu 35 lat, zbliżając się do zera około 50. roku życia, w okresie menopauzalnym.

Cykl składa się z kilku faz: krwawienia, okresu niepłodności względnej, owulacji oraz okresu niepłodności bezwzględnej. Każdą z tych faz można rozpoznać po objawach, takich jak obniżona lub podwyższona temperatura ciała, wygląd śluzu czy dolegliwości bólowe.

Jak przebiega cykl?

Dni płodne wiążą się z owulacją, czyli czasem, w którym komórka jajowa uwalniania jest z jajowodów. Wcześniej, w wyniku krwawienia, doszło do usunięcia przerośniętej śluzówki macicy, co wynikało z usuwania z organizmu niezapłodnionej komórki. Po nie zawsze występującym okresie niepłodności przedowulacyjnej, wyselekcjonowany został jeden pęcherzyk Graffa, w którego wnętrzu znalazła się kolejna komórka jajowa. Pęcherzyk rósł w jajniku, przygotowując się do pęknięcia oraz uwolnienia znajdującej się w nim komórki; przygotowywała się również szyjka macicy, stopniowo się rozwierając oraz intensywniej produkując śluz.

Kulminację cyklu, czyli owulację, rozpoznać można po wyższej temperaturze ciała, kłuciu w podbrzuszu, tkliwości piersi, plamieniach oraz wzroście libido. To okres płodności, jednak ta w największym stopniu pojawia się już na 2-3 dni przed uwolnieniem komórki jajowej. Wówczas też istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Chociaż żywotność komórki jajowej wynosi tylko ok. 24 godziny, to plemnik po ejakulacji potrafi przetrwać od 48 do 72 godzin w kobiecym organizmie.

Jak wyliczyć dni płodne?

Jest to więc czas szczególnie ważny tak dla osób planujących powiększenie rodziny, jak i dla osób takich planów nie posiadających. Warto więc wiedzieć, jak swoje dni płodne wyliczyć.

Otóż: od czasu trwania najkrótszego cyklu należy odjąć 18 – uzyskamy w ten sposób pierwszy dzień dni płodnych. Natomiast ostatni ich dzień obliczamy, odejmując od czasu trwania najdłuższego cyklu 11. Przykład: przy 28-dniowym cyklu, pierwszym dniem płodnym jest jego 10. dzień (dni od 1. do 9. uznajemy za bezpłodne). Najdłuższy cykl trwał 35 dni, więc ostatnim dniem płodnym będzie jego dzień 24.

Aby dokonać tych obliczeń, można skorzystać również z kalkulatora dni płodnych (kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/). Pamiętać jednak trzeba, że długość każdego cyklu menstruacyjnego może się różnic (np. ze względu na silny stres lub infekcje) i wyliczenie dni płodnych nie może stanowić metody zabezpieczającej przed zajściem w ciążę.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz