Sobota, 22 marca 2025
Ciśnienie tętnicze i temperatura ciała to nie jedyne parametry, które odgrywają ważną rolę w ocenie kondycji organizmu. O stanie pacjenta dużo mówi również saturacja, która określa poziom dotlenienia wszystkich jego tkanek i narządów. Do pomiaru wysycenia krwi tlenem służy pulsoksymetr — proste w użyciu urządzenie, również do użytku domowego. Sprawdź, kto powinien mieć je w domu!
Przed wybuchem pandemii COVID-19 pulsoksymetry nie były powszechnie używane w warunkach domowych. Służyły głównie do oceny parametrów organizmu w placówkach medycznych i szpitalach, np. podczas zabiegów i operacji czy w ramach kontrolowania postępów tlenoterapii. Obecnie jednak wiele osób ma je w swoich domach, gdyż ich używanie zaleca się m.in. przy dusznościach towarzyszących infekcjom dróg oddechowych, a te często występowały u pacjentów zakażonych koronawirusem. Badanie saturacji w trakcie choroby pozwalało więc sprawdzić, czy stan chorego stanowi przesłankę do wezwania pomocy medycznej.
W jakich jeszcze sytuacjach warto sięgnąć po pulsoksymetr? Badanie saturacji rekomenduje się zwłaszcza osobom zmagającym się z zaburzeniami pracy układu oddechowego, m.in. z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), astmą oskrzelową czy mukowiscydozą. Kontrolowanie poziomu wysycenia krwi tlenem jest wskazane również u pacjentów z problemami kardiologicznymi — nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą czy chorobą niedokrwienną serca.
Pulsoksymetr to kompaktowe urządzenie, które wyglądem przypomina niewielki klips. Znajdziesz je w przystępnej cenie w ofercie sklepu medycznego Stetosklep.pl. Ma mały, kolorowy wyświetlacz, na którym po przeprowadzeniu pomiaru wyświetla się wynik. Jest wyposażone w specjalne diody emitujące niegroźne dla zdrowia promieniowanie elektromagnetyczne. Po nałożeniu na palec wysyła wiązkę światła czerwonego i podczerwonego, które po przejściu przez tkanki docierają do detektora położonego w przeciwległej części urządzenia. Na podstawie informacji o ilości pochłoniętego promieniowania oblicza wartość wysycenia krwi tlenem.
Pulsoksymetr jest bardzo łatwy w użyciu i zupełnie nieinwazyjny. Pozwala ekspresowo ocenić saturację w czasie bieżącym bez konieczności wykonywania skomplikowanych badań czy procedur medycznych. Może jednak zafałszowywać wynik w niektórych sytuacjach, np. w przypadku paznokci pokrytych warstwą lakieru lub z obecnością zmian grzybiczych. Błędy w pomiarze występują też podczas używania urządzenia w silnie oświetlonych pomieszczeniach lub na bardzo zimnych dłoniach.
Jeśli często występują u Ciebie infekcje układu oddechowego, a zachorowaniom towarzyszą duszności, koniecznie uzupełnij domową apteczkę o pulsoksymetr. W razie pogorszenia samopoczucia urządzenie pozwoli Ci określić poziom saturacji i podjąć odpowiednią decyzję co do dalszego postępowania.
Artykuł partnera
Komentarze (0)