Czwartek, 2 stycznia 2025

Z kart historii: drukarnia offsetowa sprzed lat

7 maja 2021

0

​Druk offsetowy to obecnie jedna z najpopularniejszych technologii drukowania. Jak się okazuje jest to również bardzo stara technologia. Stosowana była już w XIX wieku przez ówczesnych drukarzy. W tym artykule sprawdzamy, jak wyglądały dawne drukarnie offsetowe.

Technologia, która przetrwała wieki

To zaskakujące, ale obecnie druk gazet, magazynów i książek wykonywany jest w technologii, która była wykorzystywana już pod koniec XIX wieku. Technologia ta to nic innego jak druk offsetowy, czyli technika polegająca na przenoszeniu obrazu za pomocą tuszem z płyty na gumowy element, a następnie na papier.

Mimo że od czasu pierwszych drukarnii minęło już około 150 lat to technika druku offsetowego dalej uważana jest za szybką i bardzo wydajną. Należy mieć jednak świadomość, że obecnie wykorzystywane maszyny poligraficzne wyglądają zupełnie inaczej, niż te stosowane w wieku XIX.

Początki druku offsetem

Pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu druku offsetowego datowane są na rok 1875. Wtedy to Anglik Robert Barclay, jeden z największych pionierów drukarstwa w historii, połączyć druk transferowy z profesjonalną prasą drukarską wymyśloną przez Richarda Hoe. Rezultatem tego zabiegu była pierwsza na świecie maszyna drukarstwa.

W praktyce działała ona w następujący sposób: specjalny cylinder owinięty został tekturą, której zadaniem było przenoszenie wydrukowanego obrazu z kamienia na powierzchnię metalu.

Cašpar Hermann ojciec współczesnej drukarnii offsetowej 

Żadna działająca obecnie drukarnia offsetowa nie funkcjonowałaby w taki sposób bez odkrycia Caspara Hermann. Ten niemiecki emigrant zamienił rotacyjne prasy drukarskie na profesjonalne maszyny offsetowe. Swoje pierwsze modyfikacje wprowadzał już w pierwszych latach XX wieku, jednak jego najważniejsze odkrycie zostało zaprezentowane dopiero w 1912 roku.

To wtedy pokazał on światu drukarkę, w której cała rolka papieru przechodzi przez prasę drukarską. Dopiero po wydrukowaniu całej strony, materiał jest docinany do odpowiedniego rozmiaru.

Co ciekawe, rolowe maszyny offsetowe wykorzystywane są w poligrafii do dzisiaj. To przy pomocy takich urządzeń drukuje się magazyny i gazety, które każdego dnia trafiają na półki w kioskach i sklepach prasowych. 

Zalety druku offsetowego

Mimo że technika druku offsetowego ma już swoje lata to dalej jest powszechnie wykorzystywana w drukarniach. Wszystko za sprawą długiej listy korzyści, które oferuje ta technologia. Oto najważniejsze z nich:

  • korzystna finansowo - offset to opłacalna technika druku przede wszystkim w przypadku dużych nakładów;
  • wysoka jakość - druk w tej technologii charakteryzuje się wysoką wydajnością kolorów oraz detali;
  • trwałość - zadrukowany papier może być dodatkowo uszlachetniony;
  • uniwersalność - możliwy jest druk na wielu rodzajach materiałów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz