Piątek, 21 czerwca 2024

Na co zwracamy uwagę, kupując nowy smartfon?

26 lutego 2018

0

Smartfony szybko podbiły światowy rynek. Niemal co kilka miesięcy debiutują nowe modele – przed chwilą swoją głośną premierę miał nowy Samsung Galaxy S9. Trudno być zaskoczonym – oczekujemy coraz wydajniejszych urządzeń, m.in. z wyraźnym ekranem i świetnym aparatem fotograficznym. Na co jeszcze zwracamy uwagę, wybierając nowy smartfon?

Jeśli planujesz zmienić swój smartfon na nowszy model, nie masz wcale łatwego zadania. Trudno dokonać wyboru, mając tak wiele propozycji – i to naprawdę dobrych. Możesz zdecydować się m.in. na Samsung Galaxy, najnowszy model S9, ale też Nokię czy HTC. Jak spośród dostępnych modeli wybrać ten jedyny? Przede wszystkim musimy znać nasze oczekiwania i możliwości finansowe. Poniżej podpowiadamy, na co zwykle zwraca się uwagę, oglądając różne telefony.

Cena przede wszystkim

Pierwszym kryterium wyboru zwykle jest cena – to ona eliminuje poszczególne modele. Jeśli masz ograniczony budżet lub po prostu lubisz oszczędzać, poczekaj na premiery następnych modeli. Ceny ich poprzedników zdecydowanie wtedy spadają.

25 lutego w Barcelonie swoją światową premierę miał Samsung Galaxy S9. Przedsprzedaż zaplanowano na początek marca. Oznacza to, że w atrakcyjnej cenie można będzie kupić modele S7 oraz S8. Podobnie stanie się z cenami smartfonów innych producentów, np. HTC czy Nokii.

Wydajność wpływa na czas pracy

Nic nas tak nie denerwuje jak konieczność ciągłego ładowania telefonu – warto wybrać wydajny model, o mocnym procesorze. Producenci wciąż ulepszają ten parametr, wypuszczając coraz mocniejsze modele. Jednak nie tylko nowy Samsung czy LG może poszczycić się odpowiednim procesorem i długą żywotnością baterii – nieco starsze modele też nie wymagają doładować w ciągu dnia.

Aparat fotograficzny

Kiedy w telefonie po raz pierwszy zamontowano aparat fotograficzny, niewielu wróżyło temu pomysłowi powodzenie. Tymczasem tego typu urządzenia podbiły nasze serca, wypierając aparaty tradycyjne. Obecnie wielu z nas zadowala jakość zdjęć uzyskiwana ze smartfona, a producenci wciąż dopracowują obiektywy czy autofokus – np. nowy Samsung będzie robił ostrzejsze zdjęcia, a LG zaoferuje dwa obiektywy.

Odkąd zaś do produkcji trafiły urządzenia z aparatem przednim i tylnym, świat zwariował na ich punkcie. Nic dziwnego, że w telefonach montowane są coraz lepsze aparaty z jasnym obiektywem. Wiele z nich umożliwia ponadto nagrywanie filmów – np. HTC U11 czy Galaxy S8 od Samsunga. Nowy model Galaxy S9 również spełni nasze najskrytsze oczekiwania, co do fotografii cyfrowej robionej smartfonem. Dwuprzesłonowy obiektyw (F2.4 i F1.5) przystosowuje się tak samo, jak ludzkie oko, dzięki czemu wykonasz wspaniałe zdjęcia nawet w słabo oświetlonych miejscach i w nocy.

Ekran to podstawa

Podstawą smartfona jest ekran – wybierając nowe urządzenie, zwracamy na niego uwagę, a konkretnie na wielkość przekątnej. Popularne są teraz ekrany 5-calowe, gdyż nie są małe, ale mieszczą się w torebce czy kieszeni. Jeśli jednak szukamy bardziej zgrabnego modelu, warto wybrać nieco mniejszy, np. modele 4,5-calowe.

Ważna jest także rozdzielczość ekranu – powinna być wysoka. Za minimum przyjmuje się 720p. Co prawda są dostępne smartfony z większą rozdzielczością, ale wpływa to także na wydajność i wytrzymałość urządzenia. Warto więc zachować rozsądek.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz