Sobota, 20 lipca 2024

Czy karmiąca piersią mama może jeść truskawki?

4 maja 2021

0

​Karmiące piersią mamy powinny dbać o swoją dietę oraz uważać na to, co jedzą. Wiele z nich rezygnuje z jedzenia swoich ulubionych owoców, w tym truskawek. Czy rzeczywiście spożywanie truskawek w czasie karmienia piersią może zaszkodzić dziecku?

Dieta kobiety, która karmi naturalnie, musi być urozmaicona i zbilansowana. Oznacza to, że nie może w niej zabraknąć również produktów roślinnych, czyli głównych źródeł witamin. Mimo tego niektóre owoce są często uważane za groźne dla zdrowia małego dziecka. Właśnie taka opinia krąży na temat truskawek. Jednak dla miłośniczek tych owoców mamy dobrą informację – nie każda mama musi sobie ich odmawiać.

Truskawki, czyli samo zdrowie!

Te małe czerwone owoce są doceniane zarówno ze względu na wyjątkowy smak, jak i zbawienny wpływ na organizm człowieka. Truskawki są pyszne oraz bogate w wiele cennych witamin i pierwiastków:

  • dostarczają one organizmowi dużą dawkę witaminy C, A oraz B,
  • stanowią doskonałe źródło żelaza, potasu, magnezu, wapnia oraz karotenu,
  • mają dużą zawartość błonnika i bromeliny, czyli związków odpowiedzialnych za przemianę materii oraz trawienie.

Jedzenie truskawek przez kobietę karmiącą piersią jest korzystne dla jej zdrowia. Jednak musi ona w tym czasie uważnie obserwować malucha, bowiem nie wszystkie dzieci tolerują te owoce.

Kiedy mama karmiąca piersią może jeść truskawki?

Truskawki mimo swoich dobroczynnych właściwości są też silnym alergenem. Nie oznacza to jednak, że każde dziecko musi być na nie uczulone. Spożywanie tych owoców – pod pewnymi warunkami – jest zalecane podczas laktacji.

Istnieje szereg charakterystycznych objawów wskazujących, że maluch ma reakcję alergiczną na truskawki. Karmienie piersią wymaga wykluczenia ich z diety, jeżeli u niemowlaka:

  • pojawi się pokrzywka lub czerwona wysypka,
  • wystąpią problemy z oddychaniem,
  • pojawi się biegunka oraz wymioty.

Mimo tego lekarze uważają, że niewielka ilość tych owoców w diecie matki, może uodpornić dziecko na znajdujące się w nich alergeny.

W jakiej postaci spożywać truskawki, karmiąc niemowlę?

Niestety nie wszystkie truskawki powinny znaleźć się w diecie karmiącej mamy. Podczas ich uprawy bardzo często stosuje się nawozy, w których występują szkodliwe związki chemiczne. Dlatego chcąc być pewnym, że jedzenie tych owoców nie przyniesie więcej szkody niż pożytku, należy:

  • kupować owoce ze sprawdzonego źródła i pochodzące z upraw ekologicznych,
  • unikać kupowania świeżych truskawek w zimie – owoce takie mogły zostać nawożone substancjami konserwującymi, które spowolniły proces ich dojrzewania,
  • dokładnie myć je przed spożyciem.

Często okazuje się, że przyczyną reakcji alergicznej po zjedzeniu truskawki są właśnie substancje chemiczne wykorzystywane podczas ich uprawy. W związku z tym, karmiąc piersią, trzeba bezkompromisowo podchodzić do jakości tych owoców.

Truskawki to solidna porcja zdrowia – jednak mama karmiąca malucha własnym mlekiem, powinna spożywać je w rozsądnych ilościach. Umiar oraz uważna obserwacja dziecka to najlepszy sposób na to, aby nie zaszkodzić niemowlakowi jedzeniem tych owoców.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz