Piątek, 21 czerwca 2024

Stacjonarka czy laptop? Jaki komputer wybrać?

4 maja 2017

0

Odkąd na rynku pojawiły się tablety, wielu użytkowników zamieniło swój dotychczasowy komputer stacjonarny na nowoczesne urządzenie. Obecnie oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników, co jest uwarunkowane ich wadami oraz zaletami. Nie w każdych okolicznościach dobrze sprawdzi się laptop, jak też nie za każdym razem słusznym wyborem będzie stacjonarka.

 Wybieram laptop...

Z pewnością największą zaletą laptopów jest ich mobilność, można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie i tym samym mieć zawsze przy sobie urządzenie do pracy i nauki, jak też rozrywki. Przyda się w podróży oraz na uczelni. Doceniają go freelancerzy, którzy pracują w kawiarniach, parkach, księgarniach, bibliotekach i wszędzie, gdzie tylko jest nieco miejsca, aby usiąść i postawić kubek z kawą. Laptop jest zatem idealny dla osób poszukujących urządzenia do pracy i nauki. Jest lekki, poręczny oraz zajmuje niewiele miejsca. Nie zużywa tak dużo prądu, jak stacjonarka, a więc również generuje większe oszczędności. Ponadto obecnie m.in. na stronie ale.pl możemy wybierać spośród wielu atrakcyjnych modeli, które zachwycają swoim designem i estetyką.

… a ja komputer stacjonarny

Nadal jednak szczególnie w dużych biurach i firmach spotykamy się bardzo często z komputerami stacjonarnymi. Spowodowane jest to ich nadal bardzo dużymi możliwościach, które wynikają z ich wydajności pracy. Urządzenie można rozbudowywać i poszerzać o różne funkcje, co doceniają przede wszystkim miłośnicy gier, którzy także wybierają komputery stacjonarne. Podobnie jak laptopy duży wybór dostępny jest na stronie ale.pl.

Wspominając o zaletach obu rozwiązań, trzeba jednak zwrócić uwagę również na wady. Laptopy mają mniejsze możliwości rozbudowy i najczęściej te o takiej samej wydajności jak stacjonarki są od nich dużo droższe. Wyróżniają się – niestety - słabszymi parametrami pracy. W przypadku stacjonarnych komputerów dużą wadą jest większe zużycie prądu, mniejsza mobilność i konieczność konfigurowania i składania sprzętu. Zatem laptop będzie stanowił idealne rozwiązanie dla studentów i osób pracujących, zaś stacjonarny komputer dla graczy i dużych firm.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz