Niedziela, 15 września 2024

Do czego służą kardiografy?

17 marca 2017

0

Serce stanowi najważniejszy narząd człowieka. To ono odpowiada za pracę całego układu krwionośnego, a jego głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowego przepływu krwi przez tkanki. Serce znajduje się w klatce piersiowej i zostało umieszczone w worku osierdziowym. Składa się z 4 jam, w tym 2 przedsionków oraz 2 komór. Metodą badania jego czynności jest kardiografia.

Kardiogram z serca

Przyrządem do zapisu pracy serca jest kardiograf. Jest to jedno z podstawowych urządzeń, jakie wykorzystuje się do badania czynności serca. Dostarcza on niezwykle cennych informacji, które są niezbędne do zdefiniowania problemów z sercem oraz znalezienie ich źródła. Przyrząd ten kreśli kardiogramy, czyli linii prostych i krzywych na kartce milimetrowego papieru. Dla pacjentów zapis ten jest bardzo często mało zrozumiały, jednak lekarzom dostarcza niezwykle ważnych danych odnoszących się do pracy serca.

Kardiogram, jaki dostarczany jest przez kardiograf jest odzwierciedleniem pracy serca pacjenta. Powstałe krzywe różnią się od siebie ze względu na przejście impulsu elektrycznego w różnych częściach serca. 12 krzywych określa 12 odprowadzeń.

Jak czytać kardiogram?

Przeciętnemu pacjentowi trudno odszyfrować znaczenie poszczególnych krzywych. Warto jednak zapoznać się z podstawową interpretacją zapisu.

Wynikiem badania jest wykres, składający się z odcinków i załamków. Interpretacji poddawany jest nie tylko ich wygląd, ale również czas ich trwania. Dla specjalisty największe znaczenie mają podstawowe załamki oraz odległość pomiędzy nimi. Załamek P odpowiada za szerzenie się impulsów elektrycznych do przedsionków serca. Drugim jest zespół QRS, wskazujący na czynności elektryczne komór serca, zaś ostatni załamek T jest obrazem powrotu mięśnia sercowego do stanu przed skurczem.

Na podstawie takiego zapisu, jaki dostarcza nam kardiograf, można ocenić bicie serca – czy bije ono odpowiednio czy może za wolno lub za szybko, jak również czy przewodzenie impulsu elektrycznego z przedsionków serca do komór nie jest zbyt wolne.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz