Niedziela, 15 września 2024

Kiedy nastąpi zmiana częstotliwości telewizji naziemnej - czy potrzebujesz nowy telewizor lub dekoder DVB-T2?

7 lipca 2021

0

Telewizja naziemna zmiana częstotliwości – poznaj najważniejsze informacje, nim nowy format wejdzie w życie! Czy potrzebujesz nowy telewizor lub dekoder DVB-T2?

Telewizja naziemna zmiana częstotliwości – co musisz wiedzieć?

Zdaniem wielu telewizja jest jednym z największych wynalazków w historii ludzkości. Trudno się z tym nie zgodzić, wystarczy zauważyć, że z jej dobrodziejstw w mniejszym lub większym stopniu korzysta niemal każdy z nas. Co pewien czas możemy również spotkać się z różnymi modernizacjami dotyczącymi telewizji naziemnej, którą określa się także jako ogólnodostępną. Najnowszą innowacja będzie DVB-T2. Kiedy dojdzie do tej zmiany? Czy potrzebujesz nowy telewizor lub dekoder DVB-T2?  Zgodnie z przyjętymi planami DVB-T2 w Polsce zostanie wprowadzone w drugim kwartale 2022 roku. Informacje są ogólnodostępne, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „telewizja naziemna zmiana częstotliwości”.

Nie dojdzie do tego w sposób jednorazowy, z uwagi na złożoność całego procesu, został on podzielony na 4 etapy. Prezentują się one następująco:

  • etap 1 – od 28.03.2022 roku: rejon Sudetów i Dolnego Śląska oraz województwo lubuskie,
  • etap 2 – od 25.04.2022 roku: pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, duża część Wielopolski, zachodnia część Mazowsza oraz Kujawy,
  • etap 3 – od 23.05.2022 roku: południowa część Wielkopolski, Kielecczyzna, Podkarpacie, Ziemia Łódzka, Małopolska, Górny Śląsk, Opolszczyzna,
  • etap 4 – od 27.06.2022 roku: Mazowsze, Polska wschodnia i okolice Zalewu Wiślanego.

Dobrze także odpowiedzieć na pytanie, czemu właściwie dojdzie do czegoś, co niektórzy określają jako „telewizja naziemna zmiana częstotliwości”. Otóż motywowane jest to przede wszystkim dwoma czynnikami. Telewizja naziemna w nowej częstotliwości będzie emitowała sygnał o znacznie wyższej jakości dźwięku i obrazu, dzięki czemu niemal na tacy otrzymamy bardziej wyraziste wrażenia podczas każdego seansu. Drugi powód wprowadzenia DVB-T2 to potrzeba „zrobienia miejsca” na częstotliwość dla sieci komórkowej 5G – stosowne rozporządzenie zostało nawet wydane przez Komisję Europejską.

DVB-T2 – czy trzeba będzie kupić nowy telewizor?

Możesz kupić nowy lub użyć tuner DVB-T2 w telewizorze jaki posiadasz. Wszystko zależy od tego, czy Twój obecny telewizor spełnia trzy podstawowe warunki. Otóż urządzenie zgodne z DVB-T2 powinno obsługiwać

  • standard DVB-T2,
  • kompresję obrazu HEVC (H.265),
  • kompresję dźwięku E-AC3 (Dolby Digital Plus).

Dwa ostatnie elementy są  istotne, gdyż to one gwarantują stosowne odkodowanie przesyłanego sygnału, a nie tylko jego „odbiór”. Oczywiście powyższe parametry sprawdzisz np. w instrukcji urządzenia czy karcie produktu dostępnej na stronie producenta lub sklepu, gdzie dokonałeś zakupu. Nie czekaj dłużej i już dziś sprawdź, czy potrzebujesz nowy telewizor w związku ze zmianą formatu nadania sygnału telewizji naziemnej.

Dowiedz się więcej o telewizorach Samsung i DVB-T2: https://www.samsung.com/pl/tvs/dvb-t2/jakie-telewizory-samsung-obsluguje-standard-DVB-T2/.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz