Wtorek, 19 marca 2024

Domowe sposoby na zaparcia

5 sierpnia 2021

0

​Zaparcia pomimo swojej uciążliwości na szczęście w większości przypadków są łagodną dolegliwością, której wystąpienie nie jest związane z chorobami układu pokarmowego, ale prowadzeniem niezdrowego trybu życia. Nie znaczy to jednak, że można je bagatelizować. Utrzymujące się przez dłuższy czas zatwardzenie może bowiem przyczyniać się do rozwoju poważniejszych schorzeń.

Domowe sposoby na zaparcia

Dlatego kiedy pojawią się zaparcia, warto spróbować je zwalczyć domowymi sposobami. Jakie są domowe sposoby na zaparcia i co na zaparcia sprawdza się najlepiej?

1. Zadbaj o dietę

Właściwa, a więc odpowiednio zbilansowana dieta, dostarczająca do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych to gwarancja prawidłowego funkcjonowania organizmu na każdej płaszczyźnie. Jej znaczenie dla układu pokarmowego jest ogromne.

Zadbanie o to, by w codziennym jadłospisie znalazły się zdrowe potrawy, przygotowane na bazie składników naturalnych to skuteczny sposób na poprawę pracy jelit, a tym samym ograniczenie ryzyka pojawienia się zaparć. Aby wspomóc układ trawienny i zapobiec zaleganiu w nim mas kałowych, do swojej codziennej diety należy włączyć duże ilości warzyw i owoców, a także pełnowartościowych produktów zbożowych, będących głównym źródłem błonnika.

Równie ważne dla prawidłowego funkcjonowanie układu pokarmowego jest unikanie spożywania dużej ilości tłuszczu, cukru, ciężkostrawnych potraw, zwłaszcza smażonych w głębokim oleju, a także żywności wysokoprzetworzonej. Te elementy diety najbardziej bowiem sprzyjają trudnościom w wypróżnianiu. Zmiana nawyków żywieniowych to skuteczny i szybki sposób na zaparcia, który zawsze się sprawdza.

2. Pij dużo

Pomimo tego, że wiele mówi się o znaczeniu nawadniania organizmu w kontekście zachowania zdrowia i dobrej kondycji, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że każda komórka ciała potrzebuje wody, aby móc należycie pełnić swoją funkcję.

Wody potrzebuje też układ pokarmowy. Aby mógł prawidłowo funkcjonować, czyli trawić, wchłaniać i wydalać treści pokarmowe, w organizmie musi być utrzymana równowaga wodna. Jej brak spowodowany niewystarczającym nadawaniem sprzyja powstawaniu zaparć.

Niedobór wody sprawia, że masy kałowe zaczynają nadmiernie się gromadzić w świetle jelita grubego, a sam stolec staje się twardy i zbity, przez co wypróżnienie wiąże się z dużym dyskomfortem.

3. Ruszaj się

Skuteczne domowe sposoby na zaparcia dotyczą nie tylko zmiany samej diety, ale też całego stylu życia. Dużą rolę w ich eliminacji odgrywa bowiem również ruch. Aktywność fizyczna, dostosowana do wieku i wydolności organizmu, powinna odgrywać ważną rolę w życiu każdego człowieka. Ruch pobudza bowiem metabolizm i usprawnia pracę jelit, ograniczając tym samym powstawanie zaparć.

Domowe sposoby na zaparcia będą skuteczne tylko wówczas, kiedy ich stosowanie będzie systematyczne. Podjęcie doraźnych działań może nie przynieść pożądanych efektów i sprawić, że dolegliwość będzie nawracać. Wspomniane sposoby na zaparcia powinny więc na stałe zagościć w codziennym harmonogramie dnia.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz