Wtorek, 23 kwietnia 2024

Odwodnienia liniowe – ich zalety i zastosowanie

24 lutego 2022

0

Skuteczne systemy odwadniania liniowego od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością w Europie Zachodniej. Również na rodzimym rynku odwodnienia liniowe budzą coraz większe zainteresowanie. Nowoczesne systemy tego typu sprawdzają się zarówno w łazienkach w domach mieszkalnych, jak i w szeroko pojmowanym przemyśle.

Standardowe odwodnienie liniowe i jego budowa

Systemy odwodnienia liniowego składają się z korytek i rusztów – coraz częściej stawia się na kanały wykonane ze stali nierdzewnej, które cechują się wysoką trwałością. Korytka, zwane także wpustem podłogowym, pokryte są rusztem odpornym zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i oddziaływanie rozmaitych substancji chemicznych (to bardzo ważne w przypadku odwodnień stosowanych w przemyśle!).  System odwodnienia liniowego zawiera oczywiście syfon, który ma za zadanie chronić przed nieprzyjemnymi zapachami z kanalizacji, oraz sitko chroniące przed przedostawaniem się zanieczyszczeń mechanicznych do systemu kanalizacyjnego.

System odwodnienia liniowego umożliwia grawitacyjne usuwanie wody z posadzek na halach przemysłowych, tarasów lub kabin prysznicowych bez brodzika – woda spływa po prostu do rynienki – tą drogą dostaje się do kanalizacji. Jedynym elementem systemu odwadniającego, który jest widoczny od zewnątrz, jest ruszt, który w prywatnych łazienkach może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną. Ruszty dostępne są w szerokiej palecie wzorów, niektóre firmy oferują wykonanie rusztu z konkretnym wzorem na indywidualne zamówienie klienta.

Zalety odwodnień liniowych

To nie przypadek, że odwodnienia liniowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Systemy tego typu mają następujące zalety:

  • wysoka skuteczność – odwodnienie liniowe efektywnie odprowadza nadmiar wody. Cechuje się wyższą skutecznością niż systemy punktowe i ściekowe;
  • korytka odwadniające dostępne są w różnych wysokościach i szerokościach;
  • ciągłość pracy – odwodnienia liniowe zamontowane w posadzce działają przez cały czas, odprowadzając wodę. Tym samym spada ryzyko zalania lub zniszczeń spowodowanych przez nadmiar wody opadowej lub pochodzącej z procesów produkcyjnych;
  • prosta instalacja odwodnienia. 

Typy odwodnień liniowych i ich zastosowanie

Producenci rozwiązań sanitarnych np. KMB STEEL PRODUCT starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarówno klientów prywatnych, jak i dużych zakładów przemysłowych. Obecnie dostępne są następujące rodzaje odwodnień liniowych:

  • kanały łazienkowe nierdzewne – rozwiązanie przeznaczone do kabin prysznicowych bez brodzika. Odwodnienia z kołnierzem lub bez kołnierza, oferowane są w różnych długościach, szeroki wybór rusztów o walorach dekoracyjnych;
  • kanały rynnowe nierdzewne – stosowane są stosunkowo często w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym oraz chemicznym. Rynnowe odwodnienia cechują się dużą szerokością hydrauliczną, zwykle wykonane są z blachy nierdzewnej lub kwasoodpornej;
  • kanały szczelinowe nierdzewne – kanały o małej szerokości, które montowane są np. na basenach i pasażach celem oddzielenia powierzchni mokrej od suchej. Koszt jest niższy niż w przypadku kanałów rynnowych.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz