Poniedziałek, 11 grudnia 2023

Jak przygotować dziecko do pierwszego biwaku?

3 stycznia 2022

0

​Dziecko, które lubi aktywność na świeżym powietrzu chętnie uda się na biwak. Może być to taki zorganizowany z harcerstwa albo rodzinny. Bez wątpienia do takiej aktywności dziecko trzeba odpowiednio przygotować. Musi się wiele nauczyć, opanować obsługę różnych narzędzi, a ponadto nauczyć odrobiny samodzielności. Istotne znaczenie na biwaku będzie miał ubiór na cebulkę. Jeśli biwak połączony jest z nocowaniem w namiotach, to trzeba o to zadbać jeszcze bardziej.

Wygodny i duży plecak to podstawa

Biwak to nie wyjazd do pięciogwiazdkowego hotelu i dziecko będzie spało pod namiotem albo w przyczepie kempingowej. Druga opcja to oczywiście opcja zimowa, choć i tak nie będzie tak komfortowo jak w pokoju hotelowym. Niemniej jednak niezależnie od miejsca snu raczej nie sprawdzi się walizka na kółkach, a rzeczy należy spakować do dużego plecaka. Powinien mieć on pojemność ok. 35 litrów. Zakładamy, że jest to krótki wyjazd weekendowy. Przede wszystkim plecak powinien być dobrze wyprofilowany i posiadać regulowane szelki, a także pas biodrowy i piersiowy. Mimo, że w przypadku takiej budowy ciężar plecaka rozkłada się na całe ciało, na dłużą metę powinien pomagać nieść ktoś starszy, bo dla dziecka może być on jednak zbyt ciężki. A jednocześnie trzeba wziąć ze sobą sporo rzeczy, dlatego trudno decydować się na mniejszy. Plecak powinien być wykonany z wodoodpornej i wodoszczelnej tkaniny.

Wygodny, komfortowy i ciepły sen, czyli śpiwór, karimata i nie tylko

Taki plecak zwykle pozwala na zamocowanie złożonej karimaty. Będzie ona niezbędnym ekwipunkiem latem i jesienią, gdy biwak będzie łączył się ze spaniem pod namiotem. Z kolei zimą w ramach spania w przyczepie kempingowej do dyspozycji jest łóżko i materac, zatem ten ekwipunek nie będzie potrzebny, za to śpiwór przyda się w każdej sytuacji. Powinien być wykonany z miękkiej i ocieplanej wewnątrz tkaniny. Piżama albo dres do spania z długim rękawem też jest bardzo ważna. Mogą się także przydać czapka szalik i rękawiczki.

Wybierz ubrania na aktywny dzień na biwaku w sklepie z odzieżą dziecięcą

Zdrowy sen na kempingu to podstawa. W ciągu dnia dziecko musi być gotowe na wiele wyzwań i outdoorowe aktywności w ramach biwaku. Niezbędne będą ciepłe ubrania. Sprawdzą się polary czy bluzy typu softshell. Zimą niezbędna będzie puchowa kurtka, oczywiście nieprzemakalna i wiatroszczelna, a do tego wyposażona w dodatkowe kieszenie. Takie modele oferuje sklep z odzieżą dziecięcą Outdoor Kids. Spodnie typu bojówki z wieloma kieszeniami, do których można włożyć różne akcesoria są także bardzo ważne. Na biwak latem i jesienią sprawdzą się z kolei takie z odpinanymi nogawkami. Dziecko powinno mieć na sobie zimą także zawsze bieliznę termoaktywną. Koszulka typu t-shirt pod polarem zawsze się sprawdzi. Istotne znaczenie mają także buty trekkingowe, najlepiej, aby miały dobrą podeszwę z protektorem i były szyte, a nie klejone. Jest to ważne zwłaszcza zimą. Oczywiście o tej porze roku buty powinny być też ocieplane. Niezależnie od pory roku buty powinny pozwalać skórze oddychać, a jednocześnie nie mogą przemakać.

Potrzebne akcesoria – higiena, jedzenie i aktywności na zewnątrz

Bez wątpienia także na biwaku trzeba dbać o higienę i jeśli śpi się w namiocie jest to dość utrudnione zadanie. Są jednak tzw przenośne prysznice, z których można korzystać. Oczywiście zimą będą to sanitariaty w przyczepach kempingowych lub kamperach. Warto zaopatrzyć dziecko na biwak w kosmetyczkę ze szczoteczką do zębów i pastą czy małym szamponem i mydłem. Przydadzą się także klapki pod prysznic oraz ręcznik z mikrofibry, który szybko schnie, co jest niezwykle istotne. Menażka i kubek na posiłki i napoje to także must have, jeśli dziecko będzie żywić się jedzeniem z ogniska. Przyda się również łyżkowidelec, czyli ekwipunek każdego wojskowego. Gdy dzieci na biwaku mają pełnić warty także nocą razem z opiekunami, to oczywiście niezbędna będzie też latarka. Warto do plecaka spakować środek na insekty i komary, który będzie niezbędny wiosną, latem i jesienią, bo zimą nie będzie tego problemu. Ważna będzie również apteczka z podstawowym wyposażeniem.

Pierwszy biwak jest dla dziecka źródłem ekscytacji. Trzeba spakować sporo rzeczy, aby czuło się na nim komfortowo.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz