Sobota, 21 grudnia 2024
Czym kierować się podczas wyboru butów do jazdy konnej? Ważne kryteria to poziom zaawansowania i częstotliwość jazdy oraz budżet, jakim dysponujemy. Przedstawiamy dwa najpopularniejsze warianty butów do jazdy konnej: sztyblety i oficerki wraz z ich zastosowaniem, zaletami i podpowiedzią, które będą bardziej odpowiednie dla mniej i bardziej zaawansowanego jeźdźcy.
Buty do jazdy konnej - według najbardziej podstawowego podziału - dzielą się na modele niskie i wysokie. Jeśli chodzi o niskie to są to sztyblety, a wysokie - oficerki. Czym różnią się od siebie te modele?
Sztyblety - koniecznie te profesjonalne, przeznaczone do konnej jazdy, a nie ze zwykłego sklepu obuwniczego - to krótkie buty za kostkę. Najczęściej mają one gumkę w okolicach kostki, dzięki temu ich dopasowanie do nogi jest lepsze i bardziej precyzyjne. Sztyblety do konnej jazdy to najczęściej buty wykonane ze skóry naturalnej, z usztywnionym czubkiem oraz podeszwą z antypoślizgowego materiału. Za sprawą wysokości do kostki łatwo je zdjąć i włożyć, co przyspiesza przygotowania do konnej jazdy. Poza sztybletami do jazdy niezbędne są jeszcze ochraniacze, które przeciwdziałają otarciom i odciskom na nogach jeźdźca. Są to sztylpy, czyli elementy przedłużające but typu sztyblet. To skórzane lub materiałowe, mocno opinające łydkę ochraniacze, które razem z butem stanowią całość i wyglądają jak oficerki. Sztylpy nakłada się na buty i bryczesy.
Oficerki - drugi popularny model butów do jazdy konnej - dzieli się na inne, mniejsze kategorie. Najpopularniejsze warianty to oficerki skokowe i ujeżdżeniowe. Ten model butów, w porównaniu do sztybletów, nie wymaga żadnych dodatkowych akcesoriów, takich jak sztylpy czy czapsy. Wysokie pod kolano oficerki wyglądają elegancko i stylowo, pasują do codziennej jazdy, jak i na zawody czy inne, specjalne okazje. Wysokość cholewek oficerek sprawia, że doskonale chronią i stabilizują nogę w trakcie jazdy. Zazwyczaj są wykonane ze skóry naturalnej, ale występują również w innych wariantach: PCV, guma lub inny materiał. Mają solidną podeszwę i niewielki obcas. Poza standardowymi oficerkami wiele profesjonalnych sklepów internetowych z asortymentem dla jeźdźców umożliwia zamówienie butów na miarę. Ta usługa jest rekomendowana osobom, których stopy są w niestandardowym kształcie (szerokie, bardzo wąskie, z wysokim podbiciem) lub rozmiarze (np. znajdują się pomiędzy jednym a drugim rozmiarem).
Buty do jazdy konnej wybiera się przede wszystkim, biorąc pod uwagę kryterium zaawansowania jazdy - osobom początkującym poleca się sztyblety, a bardziej zaawansowanym oficerki. Jeśli chodzi o materiał, to najbardziej rekomendowana przez specjalistów i profesjonalnych jeźdźców jest skóra naturalna. Miękka i szybko dopasowująca się do nogi jeźdźca jest skóra cielęca - wybierając buty do jazdy konnej z tego materiału można spodziewać się, że szybko się rozbiją i będą praktycznie niewyczuwalne na nodze. To idealne dopasowanie jest szczególnie istotne w przypadku oficerek - po kupieniu może się wydawać, że buty są odrobinę ciasne, ale po rozchodzeniu ich (np. w domu), kiedy skóra się rozciągnie i rozbije, będą idealne. By uniknąć otarć i odcisków, nowe oficerki najlepiej stopniowo zapinać coraz wyżej wraz z każdą kolejną jazdą. Inny aspekt, który jest ważny podczas wyboru idealnej pary butów do jazdy konnej, to cena. Bardziej ekonomiczna opcja to sztyblety. Nawet wraz ze sztylpami finalnie będzie to mniejszy wydatek niż solidne, skórzane oficerki.
Buty do jazdy konnej powinny być idealnie dopasowane do stopy jeźdźca. W grę nie wchodzi kupowanie modelu na wyrost lub za ciasnego - najlepiej wybrać swój numer, ale również sprawdzić tabele rozmiarów każdego producenta butów (mogą występować drobne różnice w rozmiarówce). Dopasowanie do nogi poprawiają elementy, takie jak elastyczna guma (w przypadku sztybletów), zamek albo sznurowanie (w przypadku oficerek). Również materiał, z którego wykonuje się buty, ma ogromne znaczenia i wpływa na komfort jazdy. Buty do jazdy konnej, jeżeli chcemy w nich jeździć również jesienią i zimą, powinny być wodoodporne i z dodatkowym ociepleniem (np. w formie miękkiego futra wewnątrz buta).
Artykuł partnera
Komentarze (0)