Poniedziałek, 2 października 2023

Protokół SMTP – co powinieneś o nim wiedzieć?

21 lipca 2022

0

​Simple Mail Transfer Protocol to komunikacyjny protokół, który opisuje sposób przekazywania wiadomości e-mail. Jest to rozwiązanie wykorzystywane przy wysyłaniu i odbieraniu poczty elektronicznej. Warto dowiedzieć się, czym jest protokół SMTP.

SMTP server – na czym polega jego działanie?

Otwarcie bądź wysłanie wiadomości elektronicznej dla wielu ludzi jest łatwym zadaniem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że istnieje struktura serwer-klient. Wiadomości są przetwarzane oraz odbierane. Do tego celu trzeba przesłać dane, które składają się na e-mail. W tym celu wykorzystywany jest protokół SMTP. Jest to prosta metoda, w której określone są reguły w celu wysłania wiadomości elektronicznej. Bez Simple Mail Transfer Protocol taka opcja nie byłaby możliwa.

Warto wiedzieć o tym, że technika, która istnieje obecnie, umożliwia nie tylko wysyłanie, ale także personalizowania wiadomości elektronicznych, z czego na co dzień korzysta coraz więcej osób. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że SMTP to nazwa protokołu pocztowego. Można się z nią spotkać w czasie konfigurowania serwera poczty wychodzącej w programie pocztowym. Warto też wiedzieć, że Simple Mail Transfer Protocol jest bardzo funkcjonalną opcją. Dzięki niej można wysyłać wiadomości e-mail.

Zastosowanie SMTP w chmurze

Poprawnie skonfigurowany program pocztowy przy zastosowaniu protokołu STMP po połączeniu ze skrzynką elektroniczną pozwala wysyłać wiadomości elektroniczne do konkretnie wskazanego adresata. Warto wiedzieć o tym, że Simple Mail Transfer Protocol stosowany jest jedynie do poczty wychodzącej. Mowa tutaj o wysyłaniu wiadomości elektronicznych. Dodatkowo SMTP nie ma opcji synchronizacji folderów pocztowych. Efektem tego jest to, że nie ma możliwości pobierania wiadomości z serwera skrzynki pocztowej.

Bardzo dużo osób nie wie, w jaki sposób działa protokół SMTP. Okazuje się, że konfiguracja programu pocztowego przy zastosowaniu Simple Mail Transfer Protocol powoduje, iż w czasie wysłania wiadomości pojawia się połączenie z serwerem poczty wychodzącej dla skrzynki e-mail. Kolejno pojawia się wysyłka wiadomości elektronicznej do konkretnie wskazanego adresata, a po niej próba wysłania wiadomości do serwera poczty przychodzącej. Jeżeli wiadomość zostanie poprawnie wysłana, serwer poczty elektronicznej dostarcza bądź odrzuca odebraną wiadomość, co jest bardzo istotne w działaniu Simple Mail Transfer Protocol.

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że zasady funkcjonowania serwerów poczty wychodzącej nie są takie same. W praktyce niektórzy administratorzy nie mogą wprowadzać danych limitów. Mowa tutaj na przykład o ograniczeniu wysyłania konkretnie określonej liczby wiadomości elektronicznych. Co ciekawe, przeważnie celem takiego działania jest zabezpieczenie przed wysyłaniem wiadomości typu spam. Ponadto wykluczane jest tworzenie zbyt wielkich kolejek na serwerach poczt elektronicznych, z których korzysta bardzo wielu internautów.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz