Środa, 15 stycznia 2025
Rodzaje implantów zębowych możemy zdefiniować według kilku kryteriów. Będzie to ich wielkość, rodzaj materiału, z jakiego zostały zrobione, technika wszczepienia, a także cena. Wyróżniamy także - ze względu na sposób implantacji - implanty jednofazowe i dwufazowe. To, który z implantów zębowych zostanie zastosowany w naszym przypadku, również zależy od wielu czynników. Spośród jakich implantów można wybierać?
Wyróżniamy dwa rodzaje implantów zębowych ze względu na wielkość - standardowe i mini, które w ramach swojego typu i producenta mogą się jeszcze różnić wymiarami. Implanty zębowe standardowe mają szerokość w granicach od 3 mm do 6-7 mm, podczas, gdy implanty zębowe mini to te, których szerokość nie przekracza 3 mm. Nie różnią się one natomiast długością.
Drugim kryterium podziału implantów jest materiał, z którego zostały wykonane. Tu również mamy dwa główne rodzaje implantów zębowych - tytanowe i z cyrkonu. Jeśli w ich zakresie możemy dokonać jeszcze jakiegoś podziału, to niestety nie świadczy o nich dobrze. Implanty tytanowe bywają zanieczyszczone, szczególnie, gdy decydujemy się na systemy nieznanych firm i wtedy dzielimy je ze względu na jakość użytego do produkcji materiału.
W zależności od przyjętego planu leczenia i sposobu wszczepienia implantów zębowych, dzielimy implanty na jednofazowe i dwufazowe. Wszczepy jednofazowe to rodzaj implantów zębowych, które od razu są obciążone koroną lub innym wykończeniem protetycznym. Odbywa się to podczas jednego zabiegu.
Implanty zębowe dwufazowe wymagają dwóch etapów leczenia. Wszczepu nie obciąża się w trakcie zabiegu, tylko po kilku lub kilkunastu tygodniach, w drugiej fazie, gdy nastąpi osteointegracja. Leczenie dwufazowe jest znacznie dłuższe, ale w wielu sytuacjach nie można zastosować implantów jednofazowych.
Jak już wspomnieliśmy w akapicie o materiale, z którego zostały wykonane implanty zębowe, różnią się one jakością użytego tytanu, a co za tym idzie - ceną. I tutaj nie powinniśmy być naiwni. Tytan ma aż cztery klasy czystości. Im niższa, tym tańszy implant, niejasne jego pochodzenie, większe szanse na powikłania, odrzut implantu czy reakcję uczuleniową. Za wyższą ceną kryją się badania przeprowadzone przez naukowców, okres gwarancji i wysoka jakość produkcji, a także wyższa klasa czystości implantów zębowych.
Ostatni podział nie dotyczy rodzajów implantów zębowych, ale ich protetycznych wykończeń. Są one uzależnione od wielkości implantów. I tak na mini implantach mocujemy protezy zębowe czy mosty. Implanty standardowe wykańczane są koronami.
Należy pamiętać, że zabieg wszczepienia implantu jest zabiegiem chirurgicznym, który poprzedzony jest niezbędnymi badaniami. Na ich podstawie chirurg implantolog ocenia, jaki rodzaj implantu zębowego będzie dla nas najkorzystniejszy. Decydujący będzie stan naszych zębów oraz kości. W przypadku dużych ubytków kostnych, nie każdy rodzaj będzie mógł zostać zastosowany. Zanim więc zaczniemy zastanawiać się, jaki rodzaj implantu wybrać, udajmy się na konsultację do profesjonalisty.
Materiał zewnętrzny
Komentarze (0)