Czwartek, 28 marca 2024

Zmętnienie rogówki oka – jak je leczyć?

20 sierpnia 2018

0

Czy wiesz, że rogówka nie posiada własnych naczyń krwionośnych? Właśnie dlatego w naturalnych warunkach jest całkowicie przeźroczysta. Niestety zdarza się, że ulega ona zmętnieniu, co prowadzi do znacznego pogorszenia się jakości wzroku. Co robić, gdy dopadnie nas ta choroba?

Przyczyny utraty przezierności rogówki

Rogówka jest bardzo delikatnym narządem – z tego powodu jest ona narażona na występowanie wielu zmian chorobowych. Przyczyn jej zmętnienia, nazywanego też bielmem na oku, może być wiele. Można wśród nich wymienić przewlekłe, nieleczone (bądź leczone nieprawidłowo) stany zapalne, a także przebyte różnego rodzaju choroby układowe. Do rozwoju zmętnienia rogówki mogą także doprowadzić urazy oczu.

Zmętnienie rogówki oka – objawy

Podstawowym objawem zmętnienia rogówki jest pogorszenie ostrości wzroku – początkowo minimalnego, które stopniowo może prowadzić nawet do praktycznie całkowitej utraty widzenia. W zaawansowanym stadium choroby chory jest w stanie dostrzec jedynie rozmazane światło czy ruch ręki przed okiem. Mogą występować również inne objawy – ból oka, łzawienie, wydzieliny ropne lub śluzowe, a także zaczerwienienie narządu wzroku. Co ważne, we wczesnym etapie rozwoju zmętnienia rogówki stan widzenia może się naprzemiennie pogarszać i poprawiać – wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że choroba ustępuje.

rogówka oka

Co robić, gdy zaobserwujemy u siebie objawy zmętnienia rogówki oka?

Wystąpienie któregokolwiek z wyżej opisanych objawów powinno skłonić do wizyty w gabinecie okulistycznym. Lekarz przeprowadzi dokładne badania, które określą, z jaką chorobą mamy do czynienia. Do zdiagnozowanie zmętnienia rogówki oka konieczne jest wykonanie pełnego badania okulistycznego. Bardzo ważną rolę w diagnostyce odgrywa pachymetria, czyli pomiar grubości rogówki.

Jak przebiega leczenie zmętnienia rogówki?

Leczenie zmętnienia rogówki zależy od indywidualnego przypadku – przyczyn choroby i stopnia jej zaawansowania. Można je leczyć farmakologicznie, ale często stosuje się także metodę operacyjną, która polega na przeszczepie zmętniałej rogówki. Nie należy się go obawiać – jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów transplantologicznych.

Po zakończeniu leczenia należy przebywać pod stałą opieką lekarską. Regularne kontrole pomogą określić, czy wszystko przebiega prawidłowo i czy nie doszło do nawrotu choroby. Należy również ochraniać oczy, aby nie doszło do ich urazu. Pamiętajmy więc o noszeniu okularów ochronnych podczas wykonywania różnego rodzaju prac i przebywania na słońcu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz