Czwartek, 2 stycznia 2025

Skuteczny monitoring zewnętrzny – na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

25 kwietnia 2022

0

Bezpieczeństwo na posesjach prywatnych, wokół obiektów firmowych i użyteczności publicznej zapewniają dziś nie tylko ogrodzenia czy systemy alarmowe. Coraz chętniej instalujemy monitoring zewnętrzny, który pozwala na rejestrowanie obrazu i dźwięku, zapisywanie nagrań i ich późniejsze odtwarzanie. Jakie rozwiązania w przypadku monitoringu zewnętrznego oferuje nam rynek i na co warto postawić?

Zestaw do monitoringu zewnętrznego – jak wybrać?

Zestaw do monitoringu zewnętrznego może się składać z wielu elementów. Podstawowy z nich i zarazem najkosztowniejszy obejmuje kamery. To dlatego na samym początku należy przemyśleć, ile kamer i w jakich miejscach będzie zainstalowanych.

Przed zakupem trzeba także się zastanowić, na jakich zabezpieczeniach najbardziej zależy użytkownikom. Monitoring może być bowiem zintegrowany z czujnikami ruchu, alarmami dźwiękowymi czy też systemami szybkiego reagowania, np. w przypadku wykrycia wycieku gazu.

Skuteczny zestaw monitoringu

Wśród dostępnych zestawów monitoringu największą popularnością cieszy się monitoring Wi-Fi. Działa on na bazie tak zwanych kamer IP, które oferują bardzo dobrą jakość rejestrowanego obrazu. Bardzo często taki zestaw jest wyposażony w tryb pracy nocnej.

Wykorzystanie sieci internetowej w monitoringu zewnętrznym to krok ku jeszcze lepszej ochronie danego obiektu. Można bowiem liczyć nie tylko na obraz rzeczywisty, ale i obserwowanie go na urządzeniu mobilnym, nawet podczas nieobecności na miejscu. Im więcej funkcjonalności w wybranym systemie monitoringu, tym łatwiejsze zarządzanie całością.

Monitoring HD-CVI

Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest monitoring HD-CVI. Łatwiejszy w instalacji niż urządzenia IP, minimalizujący opóźnienia w transmisji oraz eliminujący ryzyko wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń, które są właściwie nieuniknione, gdy równolegle do sieci IP pracują inne sprzęty domowego użytku.

Monitoring w standardzie HD-CVI to tak naprawdę rozwinięcie technologii HD-SDI. Ten pierwszy jest jednak zdecydowanie bardziej nowoczesny, ma więcej możliwości i nadaje się do zbudowania na bazie istniejących instalacji analogowych. Atutem jest tu w dużej mierze rejestracja obrazu na większych odległościach.

Zarówno najprostsze systemy analogowe, jak i te, które do transmisji i przesyłu wykorzystują technologię bezprzewodową, są w stanie doskonale spełniać swoje funkcje. Kluczem do sukcesu jest dobór systemu zewnętrznego monitoringu do indywidualnych potrzeb użytkowników i wymogów, jakie stawia przed nimi dany obiekty oraz otaczający go teren.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz