Piątek, 21 czerwca 2024

Medytacja – poradnik dla początkujących

21 maja 2021

0

​Medytacja to słowo klucz dla tych, którzy szukają skutecznego sposobu na zmianę swojego życia. Jej praktyka pozwala pozbyć się stresu, wewnętrznego napięcia i negatywnych emocji, jednocześnie poprawiając samopoczucie i dodając pozytywnej energii. Zatem jak zacząć medytować, by wymienione zalety medytacji odmieniły także nasze życie? Poniżej krótki poradnik, dzięki któremu medytacja dla początkujących stanie się ulubioną formą treningu dla każdego.

Medytacja – czym dla Ciebie jest?

Często medytacja dla początkujących staje się sposobem na szybką poprawę jakości życia. Wymaga się od niej, żeby w krótkim czasie, przyniosła pożądane rezultaty, najlepiej bez wysiłku wkładanego w praktykę. Tymczasem, aby medytacja mogła w realny sposób wpłynąć na nasze życie, trzeba poświęcić jej nieco uwagi i przeznaczyć odpowiednią ilość czasu.

Dlatego zanim zaczniemy medytować, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co chcemy dzięki medytacji osiągnąć, co zmienić i czego oczekujemy po jej zakończeniu. Czy medytacja ma być dla nas drogą do celu, czy też celem samym w sobie? Odpowiednie nastawienie to jeden z najważniejszych elementów udanej medytacji.

Jak zacząć medytować, czyli od czego zacząć praktykę?

Medytacja nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Zamiast więc po raz tysięczny zastanawiać się nad tym, jak medytować, lepiej wziąć matę do ręki i po prostu zacząć praktykę. Na początek może to być dosłownie kilka minut (3 – 5) skupienia na sobie. Te kilka minut w połączeniu ze świadomym, głębokim oddechem mogą przynieść rozluźnienie i upragniony relaks. Kolejne praktyki możemy systematycznie wydłużać, dodając do nich kolejne techniki.

Pozycja idealna do medytacji – jak medytować, żeby czuć się dobrze?

Pomimo tego, że pozycja idealna do medytacji nie istnieje, wiele osób zastanawia się, jak medytować, żeby robić to w sposób poprawny – na siedząco czy na leżąco. Wybór pozycji do medytacji powinien być podyktowany tylko i wyłącznie naszym komfortem. W medytacji niezwykle istotny jest ogólnie pojęty dobrostan.

Wygoda podczas praktyki odczuwana przez nas przez cały czas jej trwania jest więc bardzo ważna. Dlatego warto zdecydować się na medytowanie w takiej pozycji, w której nasze ciało będzie się najlepiej czuło. Wszystko jedno, czy będziemy siedzieć, czy leżeć. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie krzyżować dłoni i przez cały czas utrzymywać prostą postawę ciała w każdej z wybranych pozycji. Dzięki temu przepływ energii będzie swobodny.

Analizując kwestię tego, jak zacząć medytować, wiele osób skupia się też nad doborem miejsca do praktyki. Powinniśmy pamiętać o tym, że miejsce, w którym zamierzamy medytować, musi sprzyjać koncentracji uwagi, która jest tak ważna dla skuteczności treningu. Dlatego też warto wybierać te miejsca, w których nic nas nie będzie rozpraszać i które będą przywoływać miłe wspomnienia, bez względu na to, czy będą znajdowały się w naszym domu, czy też na zewnątrz, np. w ogrodzie.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz