Czwartek, 2 stycznia 2025

Co zrobić, by nie zniszczyć swojego smartfona?

18 maja 2018

0

Korzystanie ze smartfona to codzienność większości z nas. Telefony komórkowe służą nam już nie tylko do dzwonienia i wysyłania wiadomości, ale też do rozrywki, oglądania filmów, grania w gry, robienia zdjęć i do setek innych aktywności. Tak częste sięganie po smartfon sprawia, że warto przemyśleć kwestie zabezpieczenia go przed uszkodzeniami.

Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez smartfonów, aplikacji, zakupów mobilnych i dostępu do mediów społecznościowych. Dla wielu osób jest to wyłącznie rozrywka, dla innych praca i sposób na życie. Bez względu na to, czy traktujemy smartfon, jak jeden z wielu przedmiotów użytkowych, czy jak narzędzie do pracy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by zabezpieczyć go przed uszkodzeniami, zarysowaniem i zgubieniem.

Sprawdzone elementy zabezpieczające smartfon przed uszkodzeniami

Rynek akcesoriów GSM nieustannie się rozwija i rozrasta i trudno się temu dziwić. Każdego roku do sprzedaży trafiają coraz to nowsze urządzenia mobilne i dopasowane do nich akcesoria. To sprawia, że bez problemu znajdziemy rozwiązania dedykowane do konkretnego modelu telefonu (jak etui Huawei p8 lite). Które z nich warto wziąć pod uwagę, gdy szukamy akcesoriów do ochrony telefonu?

  • Etui ochronne – można kupić je niemal w dowolnym wzorze i kolorze. W sklepach znajdziemy etui skórzane, drewniane, plastikowe i z wielu innych materiałów. Poszczególne modele tych akcesoriów są idealnie dopasowane do konkretnych urządzeń, co sprawia, że pasują na nie, jak ulał i zawierają wszelkie niezbędne wycięcia (na przyciski lub obiektyw). Etui na telefon warto stosować, jeśli nosimy smartfon w torebce z innymi przedmiotami (mógłby się zarysować), ale też wówczas, gdy nosimy go w kieszeni, bo etui chroni telefon także przed zabrudzeniami, a nawet delikatnie amortyzuje urządzenie w razie jego upuszczenia.
  • Nakładkę na tył urządzenia – fragmentaryczne etui na telefon przydaje się nie tylko wówczas, gdy zechcemy upodobnić starą Lumię do najnowszego iphone`a, ale także wtedy, gdy tył naszego urządzenia jest bardzo podatny na zarysowania i zabrudzenia (na przykład wówczas, gdy jest lustrzany lub wykonany z błyszczącego plastiku lub szkła). Nakładka może mieć design o neutralnym charakterze i zlewać się w jedną całość z telefonem lub nadawać mu oryginalny design.
  • Szkło hartowane – zdecydowanie bardziej odporna opcja niż folia na wyświetlacz. Szkło hartowane doskonale chroni wyświetlacz telefonu przed zarysowaniem, a w pewnej mierze także przed rozbiciem. To rozwiązanie, które zapewnia komfort użytkowania telefonu, ponieważ jest w pełni przejrzyste i niemal niezauważalne. Szkło hartowane można kupić w wielu rozmiarach (idealnie dopasowanych do modelu użytkowanego telefonu) albo dociąć je samodzielnie.
  • Specjalną kaburę przypinaną do paska – noszenie telefonu w kieszeni, torebce lub plecaku bywa niewygodne. W niektórych sytuacjach warto mieć telefon pod ręką, ale niekoniecznie w kieszeni i właśnie wówczas przydatna okazuje się kabura, którą można przypiąć do paska. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w niektórych miejscach pracy (gdy ciągle jesteśmy w ruchu) lub na wycieczkach. Kabury mogą być wykonane z różnorodnych materiałów i dostosowane do konkretnych modeli telefonów.

Smartfon warto zabezpieczyć nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również przed kradzieżą lub zagubieniem, a nawet przed złośliwym oprogramowaniem. Jeśli chcemy mieć pewność, że naszemu urządzeniu nic nie zagraża warto:

  • Dbać o bieżące aktualizacje (szczególnie systemowe oraz zabezpieczeń) – zaktualizowany, chroniony system w telefonie jest mniej podatny na wirusy i ataki. Dla bezpieczeństwa własnych pieniędzy nie warto też wykonywać operacji finansowych przez telefon przy użyciu niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.
  • Trzymać telefon w określonym miejscu (na przykład w małej kieszonce w torebce), by mieć go stale pod kontrolą – telefon może nam wypaść, ktoś może wyjąć go z naszego plecaka. Takie sytuacje się zdarzają, a jeśli wrzucamy telefon od tak – do głównej komory torebki lub plecaka – to ciężko będzie nam szybko zorientować się, że coś jest nie tak. Jeśli wybierzemy jedno miejsce, w którym będzie znajdował się nasz smartfon, to od razu zauważymy jego brak i może nawet zdążymy zareagować, gdy wysunie nam się gdzieś lub upadnie.

Smartfon to urządzenie, które towarzyszy nam każdego dnia i pomału przejmuje funkcje wielu innych sprzętów. Coraz więcej osób korzysta na smartfonie z internetu, dokonuje płatności, płaci za przejazdy komunikacją miejską, korzysta z aplikacji, powiadomień i wielu innych rozwiązań użytkowych. To wszystko sprawia, że nie wyobrażamy sobie życia bez smartfonów, a jednak jest to sprzęt wrażliwy na uszkodzenia i stosunkowo łatwo go zniszczyć. By uchronić się przed wysokimi kosztami naprawy lub koniecznością zakupu nowego, gdy stary gdzieś nam się zawieruszy, warto stosować powyższe rozwiązania ochronne. Nie dają one pełnej gwarancji ochrony urządzenia przed każdym jednym uszkodzeniem, ale zdecydowanie minimalizują takie ryzyko.

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz