Piątek, 21 czerwca 2024

10 powodów, dla których nie należy rezygnować z tłuszczu w diecie

22 kwietnia 2020

0

 

Wiele osób myśląc o diecie, w pierwszej kolejności zakłada redukcję zawartości tłuszczu w posiłkach. Jest to częsty błąd, który wynika z braku wiedzy na temat jego właściwości oraz roli w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. W istocie tłuszcz jest naszym sprzymierzeńcem – dopiero jego nadmiar szkodzi i prowadzi do wielu poważnych chorób.

Co powinniśmy jeść, gdy mamy wysoki cholesterol? Czy warto wyeliminować tłuszcz z codziennej diety? Nie, ale pamiętajmy o tym, aby wybierać mądrze. Przede wszystkim należy stawiać na dobre, wartościowe tłuszcze nienasycone i unikać tłuszczów nasyconych. Pierwsze z nich znajdziemy w olejach roślinnych tłoczonych na zimno, w awokado, orzechach, pestkach czy tłustych rybach morskich. Drugie – głównie w czerwonym mięsie, wędlinach, tłustych serach oraz maśle i innych produktach pochodzenia zwierzęcego.

Tłuszcze nienasycone wykazują korzystny wpływ na zdrowie człowieka: obniżają poziom złego cholesterolu, zmniejszają ryzyko poważnych chorób, pomagają utrzymać prawidłową wagę. Nasycone – niestety – mogą się przyczyniać do powstawania problemów sercowo-naczyniowych, ponieważ prowadzą do wysokiego cholesterolu. Co jeść, aby zadbać o organizm? Na pewno nie należy rezygnować z tłuszczów.

Dlaczego warto spożywać dobre tłuszcze?

 1. Stanowią ważne źródło energii. Według zaleceń WHO zdrowa, zbilansowana dieta powinna dostarczać ok. 20-35% energii pochodzącej z tłuszczów. Obok węglowodanów są drugim kluczowym filarem energetycznym, na którym powinno opierać się codzienne żywienie.
   
 2. Biorą udział w produkcji hormonów oraz enzymów. Są prekursorami hormonów kory nadnerczy, a także odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego. Niedobór tłuszczów w diecie może w skrajnym przypadku doprowadzić do zatrzymania owulacji u kobiet, a u mężczyzn – do impotencji.
   
 3. Umożliwiają transport witamin: A, D, K i E. Każda z nich odgrywa ważną rolę w organizmie, a bez obecności tłuszczów nie przyswoimy żadnej z nich. Niedobór witaminy A powoduje problemy ze wzrokiem, witaminy D – odwapnienie kości, brak witaminy E odpowiada za bezpłodność, a deficyt witaminy K skutkuje zaburzeniami krzepliwości krwi.
   
 4. Zdrowe tłuszcze mają działanie przeciwzapalne oraz pozytywnie wpływają na układ nerwowy, co jest szczególnie ważne m.in. w przypadku chorób autoimmunologicznych. Osoby zmagające się z zaburzeniami nastroju lub depresją także powinny szczególnie zadbać o ich odpowiednią podaż.
   
 5. Są źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie syntezować. Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 dostarczamy sobie wraz z pożywieniem, a dokładnie – ze zdrowymi tłuszczami. Niedobór NNKT powoduje m.in. zaburzenia układu hormonalnego i nerwowego, zmiany skórne, problemy z płodnością oraz wzrost procesów zapalnych w organizmie.
   
 6. Tłuszcze uczestniczą w procesie tworzenia cholesterolu, który jest niezbędny do funkcjonowania organizmu: odpowiada m.in. za wytwarzanie i przyswajanie witaminy D, jest także składnikiem żółci, która ułatwia ich trawienie.
   
 7. Dobre tłuszcze zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – dzięki zmniejszaniu stężenia cholesterolu LDL (potocznie nazywanego złym cholesterolem) i zwiększaniu stężenia cholesterolu HDL (tzw. dobrego cholesterolu).
   
 8. Zmniejszają ładunek glikemiczny posiłków, co w konsekwencji pomaga utrzymać stały poziom produkcji insuliny. Jej nadmierne wyrzuty pobudzają odkładanie tkanki tłuszczowej, a w efekcie – przybieranie na wadze.
   
 9. Podnoszą efektywność odchudzania – dzięki dużemu współczynnikowi sytości. Hamują wydzielanie soku żołądkowego, stanowią również nośnik substancji zapachowych i smakowych.
   
 10. Są odpowiedzialne za dobrą kondycję skóry oraz włosów, ponieważ pełnią funkcję rozpuszczalnika dla witamin, umożliwiając ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz