Sobota, 20 kwietnia 2024

Czego nie pisać w CV? - Uniknij wpadek podczas rekrutacji

23 stycznia 2019

0

Czego nie pisać w CV? - Uniknij wpadek podczas rekrutacji

 

Prawidłowo przygotowane CV to swego rodzaju sztuka, a zarazem koszmar, która niejednemu poszukującemu nowego zatrudnienia spędza sen z powiek. Jest wiele poradników, na temat tego, co należy wpisać do CV, jednak czasami nie uwzględniają one, czego nie powinieneś zamieszczać w życiorysie zawodowym, ponieważ może zepsuć Twój wizerunek w procesie rekrutacji na nowe stanowisko. Jakich wpadek unikać w CV?

 

Zbyt duża ilość szczegółowych informacji w CV

 

Tym, co często denerwuje niejednego rekrutera jest zbyt obszerna ilość mało znaczących, a czasem nawet całkiem zbędnych informacji zawartych w CV. Dla przykładu – pracodawcy nie będzie interesowało zamieszczone w życiorysie zawodowym miejsce urodzenia, stan cywilny, liczba dzieci czy wyznanie. Odwrotny efekt przyniosą również bardzo ogólne zainteresowania, takie jak film/muzyka/podróże/czytanie książek. Znacznie lepszym pomysłem będzie szersze opisanie informacji – na przykład, jeśli składamy CV do księgarni, warto wymienić ulubione pozycje czy autorów, z kolei do sklepu muzycznego, można krótko wspomnieć ulubione zespoły czy wokalistów. W innym przypadku zamieszczanie takich informacji nie ma znaczenia.

 

Unikaj przekoloryzowania swoich osiągnięć czy doświadczenia

 

Jeśli pracowałeś tzw. „na czarno” - nawet, jeśli jest to prawda, nie wpisuj tego w CV (jedynym wyjątkiem jest przypadek, kiedy otrzymujesz poświadczenie czy referencję). Wystrzegaj się przekoloryzowania swoich osiągnięć, pamiętając o tym, że albo rekruter albo potencjalny pracodawca mogą wiele z tych informacji zweryfikować. Kłamstwo prędzej czy później wychodzi na jaw – a co za tym idzie, Twoje CV może zostać od razu przekreślone.

 

Brak profesjonalizmu w CV

 

Nie wysyłaj CV z błędami – czy to gramatycznymi i ortograficznymi czy też tylko interpunkcyjnymi lub tzw. „literówkami”. Pamiętaj, że CV to dokument formalny, który ma świadczyć o Twoim profesjonalizmie i być wizytówką kandydata, dlatego sprawdź kilka razy poprawną pisownię, zanim je wyślesz. Innym poważnym błędem jest dodawanie adresu e-mail o niepoważnej nazwie, na przykład: kończące się na ...@buziaczek.pl czy pokroju slodka1988@… - rekruter może odnieść wrażenie, że nie podchodzisz poważnie do swojego wizerunku zawodowego, a co za tym idzie – do wizerunku firmy, w której zacząłbyś pracować. Następnym błędem, jakiego należałoby unikać w CV to zbyt luźna forma – nie zapominaj, że CV to dokument formalny, dlatego pisząc go zachowaj odpowiedni sposób formułowania zdań. Ostatnim z głównych błędów popełnianych przy konstruowaniu CV wiążącym się z nieprofesjonalizmem jest selfie lub zdjęcie z wyjazdu. Najlepiej jest umieścić zdjęcie zrobione przez fotografa specjalizującego się w wykonywaniu zdjęć do dokumentów – mamy wtedy pewność, że nawet na zdjęciu będziemy wyglądać na profesjonalistów, a tym samym będzie ono pasowało do konwencji formalnej, w której zachowujemy CV. Spójność w CV przykuwa uwagę rekruterów.

Kreator CV: https://adconnect.pl/kreator-cv

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz