Czwartek, 28 marca 2024

Teatralny savoir vivre, czyli jak należy zachowywać się w teatrze?

30 października 2017

0

Kultura w teatrze, pomimo że w dużym stopniu pokrywa się z kulturą w kinie, jest jednak nieco inna. Idąc na spektakl teatralny, trzeba wiedzieć, jak się ubrać oraz czego się oczekuje od naszego zachowania. Należy zapoznać się z podstawowymi zasadami savoir vivre, aby wizyta w teatrze była przyjemna dla nas i dla innych uczestników tego wyjątkowego wydarzenia.

Bądź na czas!

Niemile widziane są spóźnienia. Na spektakl należy przybyć punktualnie, najlepiej kilkanaście minut wcześniej. Masz wtedy pewność, że na sale wejdziesz wraz z innymi gośćmi i nie będziesz musiał im przeszkadzać, kiedy sztuka się już rozpocznie. Spokojnie się rozbierzesz, przywitasz ze znajomymi i zajmiesz swoje miejsce. Jeżeli jednak się spóźnisz, postaraj się zająć miejsce od brzegu, o ile jest taka możliwość, lub poczekaj do przerwy.

Elegancko i z klasą

Jeansy i t-shirt nie będą najlepszym pomysłem na wyjście do teatru. Obowiązuje w nim ubiór elegancki. Mężczyźni najczęściej wybierają koszule i marynarki, niekiedy również garnitury i decydują się na krawat bądź muchę. Kobiety zakładają wizytowe sukienki, buty na obcasie i żakiety. W nowoczesnych tatrach, jak np. Teatr Komedia , można pozwolić sobie na większą swobodę, jednak również w tym przypadku należy postawić na bardziej elegancki strój niż na co dzień. Taka jest kultura teatru, która jednak zmieniła się nieco na przestrzeni ostatnich lat.

Szacunek do widzów i aktorów

Pamiętaj, aby przed spektaklem wyłączyć telefon. Nie można z niego korzystać podczas sztuki. Rozmowy przez telefon i wysyłanie sms-ów to wyraz braku szacunku do aktorów i widzów. W przeciwieństwie do kina na sali teatralne nie można jeść. Możesz jedynie napić się wody, jednak spożywanie wszelkich przekąsek nie jest mile widziane. Postaraj się również panować nad emocjami. Spontaniczne reakcje, jak okrzyki i głośnie westchnienia mogą przeszkadzać innym oraz zdekoncentrować aktorów.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz