Sobota, 20 lipca 2024

Powody, dla których nie możesz schudnąć

17 grudnia 2018

0

Katujesz się na siłowni, starasz odżywiać zdrowo i kiedy inni widzą u siebie mnóstwo efektów - ty niestety ich nie dostrzegasz. Na początku myślisz, że jest to spowodowane tym, że odchudzanie to kwestia indywidualna – może teraz rosną ci mięśnie, a potem spalisz tłuszczyk? Jednak im dalej w las, tym ciemniej - nie możesz ruszyć w ogóle z wagi. Powoduje to, że przestajesz mieć ochotę na trening. Czym może być to spowodowane?

Odżywianie, czyli nie jedz… zbyt mało!

Dla jednych jest to całkowicie niewiarygodny argument. Przecież skoro mniej jem i dużo ćwiczę na siłowni, to powinienem zrzucać kilogramy bardzo szybko. Nasz organizm jednak jest bardzo mądry - jeżeli nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości kalorii, to magazynuje je „na wszelki wypadek”. W efekcie tego odkłada tkankę tłuszczową, a my czujemy się zmęczeni, ociężali, często nie mamy ochoty nie tylko na ćwiczenia, ale nawet na zwykłe zwleczenie się z łóżka.

Co zrobić w takiej sytuacji? Przeanalizuj dokładnie swój jadłospis i policz kalorie w ciągu jednego zwykłego tygodnia. Następnie użyj kalkulatora, który obliczy twoje dzienne zapotrzebowanie. Będziesz musiał podać ile ważysz, jaki masz wzrost, wiek oraz określić swoją aktywność fizyczną. Jeżeli okaże się, że jesz zbyt mało, to trzeba będzie dołożyć np. dodatkowy posiłek. Jeżeli natomiast zbyt dużo, to obciąć trochę kalorii.

Problemy zdrowotne

Czasem, pomimo najszczerszych chęci, po prostu się nie chudnie. Mimo stosowania diet oraz ćwiczenia na siłowni, nasza waga nie drgnie nawet o kilogram (albo ruszy, ale nie w tę stronę, co trzeba). Jeżeli ten stan trwa przez dłuższy czas, to warto zastanowić się, czy przyczyną nie są problemy związane ze zdrowiem. Choroby tarczycy, cukrzyca czy zaburzenia hormonalne mogą zwolnić nasz metabolizm, co prowadzi do tego, że ciężej się chudnie. Szczególnie dobrze znają to osoby z niedoczynnością tarczycy - czasami pomimo diet i ćwiczeń tyje się w zastraszającym tempie. Warto więc wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu i porozmawiać z nim szczerze o swoich obawach. Powinien on zlecić szereg badań, które odpowiedzą na pytania związane ze stanem naszego zdrowia. Być może konieczna będzie specjalistyczna dieta oraz treningi z trenerem personalnym na siłowni.

Popuszczanie pasa

Niektórzy twierdzą, że aby schudnąć, wystarczy wyłącznie sport. I rzeczywiście - może się zdarzyć, że w domu od zawsze jadło się zdrowo, dużo ruszało i bez większych wysiłków mieliśmy ładną sylwetkę. Jednak dla przeważającej liczby osób kontrolowanie swojej diety oraz ćwiczeń jest konieczne. Częstym błędem osób początkujących jest przekonanie, że skoro zrobili ciężki, dwugodzinny trening, to należy się im coś tłustszego na kolację. Albo skoro byli trzy razy na siłowni w tygodniu, to mocno zakrapiany weekend nie spowoduje, że przytyją, bo przecież tak dużo ćwiczyli i na pewno mają „zapas” straconych kalorii. Niestety - takie popuszczanie sobie pasa często powoduje, że nie mamy efektów - mówią eksperci z https://cityfit.pl. Pamiętajmy, że aby zobaczyć efekty, musimy zmienić swój styl życia na stałe, a nie na chwilę. Siłownia jest dobrym miejscem, w którym będziemy regularnie ćwiczyć.

Odchudzanie dla jednych będzie prostą czynnością, dla większości jednak zmorą i wysiłkiem podejmowanym kilka razy w roku. U niektórych efekty przyjdą szybciej, u innych wolniej. Należy jednak mieć na uwadze, że nie zawsze nasze zaangażowanie nie pozwala nam schudnąć - czasem to nasz organizm nas „spowalnia”, a czasami brak odpowiedniej wiedzy.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze (0)

Zostaw komentarz