Niedziela, 22 grudnia 2024
Płynna znajomość języka angielskiego jest niezwykle przydatna. Dzięki niej można lepiej poznawać świat, zarówno pod kątem szerszego dostępu do informacji, jak i budowania relacji z ludźmi z innych krajów i kultur. To również bardzo cenna umiejętność zawodowa, która pozwala zarabiać więcej i pracować w międzynarodowych firmach. Niestety pomimo wieloletniej nauki angielskiego w szkole, okazuje się często, że nie potrafimy się nim swobodnie posługiwać. Możemy się jednak tego nauczyć. Czy samodzielna nauka angielskiego jest jednak skuteczna?
Metod nauki języka angielskiego jest dzisiaj wiele. Do wyboru mamy kursy angielskiego zdalne i stacjonarne, różnego rodzaju programy językowe i aplikacje mobilne. Możemy uczyć się języka z native speakerem czy korepetytorem, a zajęcia mogą być realizowane w grupach lub indywidualnie. W końcu pozostaje także samodzielna nauka angielskiego. I tutaj pojawia się ciekawe zagadnienie. Czy jednak nie jest czasem tak, że zawsze nauka jest w pewien sposób samodzielna? Przecież to właśnie samodzielne powtórki pozwalają na utrwalenie poznanego materiału.
Wiedział o tym Sebastian Leitner, twórca systemu nauki bazującego na fiszkach i specjalnych kartotekach autodydaktycznych. Zauważył on, że to jednak praca, jaką wykonuje sam uczeń, determinuje efekty nauki. Tym samym, jeśli zależy nam na skutecznej nauce języka angielskiego, to żaden kurs nie przyniesie nam zadowalających efektów, jeśli sami nie wykonamy konkretnej pracy. Nie ma niestety magicznego sposobu, który pozwoli nauczyć się języka bez żadnego wysiłku. Są jednak metody, które uczynią to o wiele łatwiejszym i przyjemniejszym.
Do jednych z najskuteczniejszych, a przy okazji naprawdę tanich sposobów na samodzielną naukę języka angielskiego, zaliczyć można fiszki. Jeśli zastanawiasz się, czy warto, to nie musisz się obawiać, ponieważ rozwiązanie to nie generuje wysokich kosztów – tym bardziej, kiedy zrobisz fiszki samodzielnie – a efekty, jakie daje, mogą zaskoczyć.
Kluczem jest oczywiście systematyka w powtarzaniu materiału. Przy czym naukę z fiszek można zoptymalizować i dostosować do własnych możliwości. Jest to nauka języka angielskiego w postaci quizu, dlatego jest ciekawa. Poza tym pozwala na proste usystematyzowanie całego procesu poznawania słówek, zwrotów czy zasad gramatycznych. Co jeszcze zrobić, aby samodzielna nauka języka angielskiego była efektywna?
Powtarzanie materiału i jego utrwalenie w przypadku języka jest podstawą. Co ważne, metod na to jest wiele i każda może być przyjemna. Główną zasadą samodzielnej i skutecznej nauki języka w sytuacji, gdy nie używamy go na co dzień, jest otoczenie się tym językiem. Jak to zrobić? To proste, przykładowo:
W dobie internetu nie ma również większego problemu ze znalezieniem znajomych, którzy posługują się językiem angielskim. Warto zatem poznać nativów, z którymi będziemy ćwiczyć konwersację. Podsumowując wszystko, to jeśli spojrzeć na naukę języka, okazuje się, że tylko samodzielna nauka może przynieść efekty, ponieważ język to przede wszystkim komunikacja, a mówić, pisać i czytać w danym języku nikt nas nie nauczy. Ktoś może tylko wytłumaczyć zasady językowe, ale języka nauczyć musimy się sami – poprzez ćwiczenia, powtórki i otoczenie się językiem.
Artykuł partnera
Komentarze (0)