Sobota, 20 lipca 2024

Długopisy - popularne, efektywne, poręczne przybory do pisania

7 kwietnia 2022

0

Można je spotkać na każdym kroku. Od tanich reklamowych jednorazówek, po ekskluzywne długopisy renomowanych producentów. Od kolorowych i wesołych modeli, cieszących oko kilkulatków dopiero uczących się pisać, po eleganckie, wysmakowane wzory o ponadczasowym wyglądzie – dla koneserów przyborów piśmienniczych, którzy z pisania czerpią niekłamaną przyjemność.

Przodkiem dzisiejszego długopisu jest opatentowany w latach 80. XIX wieku przyrząd do pisania, przypominający współczesne pióro kulkowe, który jednak nie wzbudził wówczas szerszego zainteresowania. Do tego pomysłu wrócili 50 lat później dwaj bracia z Węgier, László i George Bíró. Udoskonalili oni dziewiętnastowieczną technologię, skupiając się szczególnie na zawartości wkładu. Zamiast dotychczas stosowanego atramentu, który wyciekał z długopisu, opracowali oni specjalny tusz. Dzięki nowatorskiej recepturze tusz pozostawał na miejscu, a podczas pisania wysychał na kartce papieru znacznie szybciej niż atrament. Początkowo długopisów używało głównie wojsko, ale wkrótce pojawiły się one w powszechnej sprzedaży.

Współczesne długopisy - prostota działania, efektywność pisania

Podstawowa konstrukcja długopisu pozostaje praktycznie niezmieniona od połowy XX wieku. W długopisach z wymiennym wkładem korpus jest zwykle dwuczęściowy, tak aby można było go rozkręcić i zamontować nowy wkład. Jeśli dany model długopisu posiada opcję wysuwania i chowania wkładu, w górnej części korpusu znajduje się przycisk, który takie działanie umożliwia. Wewnątrz korpusu za wysuwanie i chowanie wkładu odpowiada sprężynka, która opiera się na specjalnych wypustkach wkładu. 

Można powiedzieć, że długopisy są przyborami piśmienniczymi uniwersalnymi dla każdego użytkownika i do każdego zastosowania. Nadają się równie dobrze dla osób pragmatycznych, które cenią sobie przede wszystkim ergonomiczne rozwiązania oraz dla tych, którzy czerpią przyjemność z pisania eleganckimi przyborami wysokiej jakości. Korzystają z nich zarówno dorośli, jak i uczniowie w szkole. Najmłodszym z pewnością najbardziej podoba się mnogość kolorów, w jakich dostępne są przeznaczone dla nich modele. Ich rodzice natomiast cenią długopisy dla dzieci za lekkość plastikowego korpusu oraz wyprofilowanie go w sam raz dla dziecięcych rąk.

Długopisy uznanych marek

Popularność długopisów zauważyli również producenci markowych piór wiecznych, decydując się na rozszerzenie swojej oferty również o te przybory piśmiennicze. Wśród propozycji najlepszych światowych producentów przyborów do pisania, nie tylko tak uznanych, jak na przykład Waterman czy Parker, obok ekskluzywnych piór wiecznych znajdziemy również eleganckie długopisy, wykonane z materiałów wysokiej jakości. Obudowy tych długopisów utrzymane są w stylistyce charakterystycznej dla danej marki, co tym bardziej zwiększa ich atrakcyjność i rozpoznawalność pośród innych, mniej znanych modeli. Dużą popularnością cieszą się również zestawy „pióro wieczne + długopis”, będące swoistym połączeniem tradycji i nowoczesności.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz