Czwartek, 18 lipca 2024

Uczelnia przyjazna zdalnemu studiowaniu. Wyniki ankiety w Wyższych Szkołach Bankowych

22 marca 2022

0

Nauka zdalna jeszcze do niedawna nie była zbyt popularna – zajęcia w tej formie oferowało niewiele uczelni, a na studia online decydowały się zazwyczaj osoby mieszkające poza granicami kraju. Obecnie sytuacja jest jednak zupełnie inna. To efekt epidemii koronawirusa, która wymusiła na uczelniach kształcenie w trybie zdalnym. Jak się jednak okazuje, nauka online może być równie wartościowa jak nauka stacjonarna – o czym świadczą wyniki ankiety przeprowadzonej przez uczelnie z grupy WSB.

82 proc. – tylu ankietowanych pozytywnie oceniło działania Wyższych Szkół Bankowych podczas epidemii

Aby móc utrzymać kształcenie na tym samym poziomie co w przypadku nauki w trybie stacjonarnym, uczelnie musiały podjąć szereg dodatkowych działań. Na przykład Wyższe Szkoły Bankowe w pierwszej kolejności zapewniły wszystkim studentom dostęp nie tylko do platform edukacyjnych, ale również – szkoleń i manuali. Pracownicy i wykładowcy zostali natomiast odpowiednio przygotowani do obsługi studentów i prowadzenia zajęć w trybie zdalnym. Oprócz tego studenci zyskali też możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju webinarach, transmisjach na żywo i kursach. Władze uczelni nie zapomniały również, jak istotna jest atmosfera – zwłaszcza w tak trudnym dla wszystkich czasie. Z tego względu szkoły z grupy WSB postawiły teżna większą obecność w social mediach – publikowane zdjęcia i filmy pozwoliły studentom zobaczyć pracowników szkoły, wykładowców, a nawet władze uczelni w nieco mniej formalnych okolicznościach.

To wszystko przełożyło się na zadowolenie studentów. Co roku Wyższe Szkoły Bankowe organizują badanie satysfakcji studentów – w zeszłym roku chciały przede wszystkim dowiedzieć się, czy osoby uczące się w WSB były zadowolone z podjętych przez uczelnię działań oraz jak oceniają poziom zdalnej obsługi studentów i zajęć online. Okazało się, że wyniki były więcej niż dobre – aż 82 proc. spośród 11 818 ankietowanych studentów I i II stopnia pozytywnie oceniło działania szkół z grupy WSB.

Jeśli chodzi o ocenę poszczególnych zajęć, to najlepszy wynik uzyskały seminaria dyplomowe (aż 80,1 proc. ankietowanych chwaliło sposób, w jaki były prowadzone), wysoki – wykłady (78,6 proc.). Studenci bardzo pozytywnie ocenili również przygotowanie wykładowców do prowadzenia zajęć online (77,3 proc.).

Nie tylko zajęcia. Istotna okazała się również zdalna obsługa studentów

Co ważne, studenci równie pozytywnie ocenili zdalną obsługę – Wyższe Szkoły Bankowe umożliwiły kontakt online ze wszystkimi działami. Najlepsze oceny wystawiono bibliotekom WSB (aż 87,8 proc. ankietowanych chwaliło sposób ich działania), a bardzo wysokie – obsłudze finansowej i dziekanatowi (odpowiednio 78,2 proc. oraz 75,8 proc.). Więcej o wynikach ankiety i kształceniu w WSB można przeczytać na https://www.wsb.pl/poznaj-wsb/dlaczego-wsb/ksztalcenie-i-obsluga-zdalna.

Warto zatem podkreślić, że skuteczne działania władz uczelni i odpowiednie decyzje mogą sprawić, że studenci równie dobrze co zajęcia stacjonarne będą oceniać naukę w trybie zdalnym – tak jak w przypadku WSB.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz