Niedziela, 15 września 2024

5 najczęstszych chorób oczu - poznaj ich objawy

18 października 2016

0

Narząd wzroku jest przez nas używany niemal przez cały czas. Może się wydawać, że bardzo trudno przeoczyć choroby oczu, bo każdą niepokojącą zmianę „widać”. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda.

Większość chorób oczu rozwija się stopniowo, co sprawia, że ewentualne zmiany nie są łatwe do zauważenia. Gdy pojawią się pierwsze symptomy choroby, wiele osób lekceważy objawy, które nie wydają się groźne. Ponadto zaobserwowanie niektórych objawów, na przykład częściowej utraty pola widzenia, wcale nie jest proste. Znajomość najczęstszych chorób oczu i ich objawów pozwoli szybciej wychwycić rozwijające się zaburzenia i podjąć decyzję o wizycie u lekarza okulisty.

Wady wzroku

Krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm to bardzo powszechne schorzenia. Polegają na nieprawidłowym załamywaniu promieni świetlnych przez układ optyczny oka, co sprawia, że widzenie staje się niewyraźne. Korekcja wad wzroku polega na stosowaniu okularów korekcyjnych lub odpowiednio dobranych soczewek kontaktowych: rozpraszających przy krótkowzroczności, skupiających w korekcji nadwzroczności, a w przypadku astygmatyzmu – cylindrycznych. W trakcie wizyty u lekarza okulisty warto zapytać o możliwość i zasadność ewentualnego chirurgicznego, bądź laserowego leczenia wad wzroku.

Zaćma

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą, jest główną przyczyną ślepoty. Przyczyn rozwoju tego schorzenia jest mnóstwo, od genetycznych, przez nawracające choroby zapalne oczu, urazy, po choroby ogólnoustrojowe (jak na przykład cukrzyca), czy stosowane leki. Niezależnie od przyczyny, u podłoża tego schorzenia leży zmętnienie soczewki, która staje się nieprzezierna dla światła. Ponieważ zmiany w soczewce rozwijają się często przez wiele lat, początkowo pacjenci mogą nie doświadczać żadnych dolegliwości, a dopiero w miarę upływu czasu zaczyna im doskwierać nieostrość widzenia. Pacjenci opisują ją często jako zamglenie obrazu. Bywa, że pacjenci przychodzą do lekarza przekonani o nasileniu wady wzroku i w toku badania okazuje się, że przyczyną ich dolegliwości jest właśnie zaćma. Wraz z biegiem czasu może dojść do całkowitej utraty przezierności soczewki i utraty widzenia. Jeśli zaćma dotyczy obu oczu, objawy są dużo bardziej dotkliwe i szybciej zauważane przez pacjentów, niż w przypadku, gdy choroba dotyka tylko jednego oka. Leczenie tego schorzenia polega na chirurgicznym usunięciu zdegenerowanej soczewki i wszczepieniu sztucznej. Obecnie przeprowadzane są także operacje zaćmy z użyciem lasera.

Jaskra

Choć wiele osób wiąże pojęcie jaskry z nadciśnieniem w gałce ocznej, nie są to pojęcia tożsame. Istotą jaskry jest bowiem charakterystyczne uszkodzenie nerwu wzrokowego, które niekiedy wywoływane jest przez wzrost ciśnienia w gałce ocznej. Zdarza się też, że jaskra rozwija się przy prawidłowym ciśnieniu wewnątrzgałkowym.

W początkowej fazie jaskra często jest chorobą bezobjawową i postawienie prawidłowej diagnozy jest możliwe jedynie dzięki badaniom profilaktycznym. Powszechnie znane objawy jaskry to: gwałtowne pogorszenie ostrości wzroku, ból gałki ocznej oraz głowy, pojawienie się nudności i wymiotów. Istotnym objawem jest widzenie barwnej otoczki, tzw. „halo” wokół źródeł światła - to obraz kliniczny ostrego ataku jaskry, występujący w przypadku nagłego zamknięcia kąta przesączania w oku. Taka sytuacja powinna nas skłonić do natychmiastowego zgłoszenia się do okulisty, gdyż w krótkim czasie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku.

W łagodniejszych przypadkach jaskry mogą występować podobne, choć mniej nasilone objawy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wystąpienie ewentualnych ubytków w polu widzenia.

Leczenie jaskry może być farmakologiczne lub chirurgiczne - w zależności od nasilenia zmian i ich przyczyny.

Jaskra - kliknij i dowiedz się więcej.

AMD

Tajemniczy skrót AMD, oznaczający zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem, powstał z angielskiej nazwy tej choroby: Age-related Macular Degeneration. Jest to choroba, w której dochodzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki, czyli plamki żółtej, co pociąga za sobą wystąpienie ubytku w środkowej części pola widzenia oraz pogorszenie ostrości wzroku. Typowym objawem wczesnej fazy AMD jest widzenie prostych linii jako falistych, co łatwo można stwierdzić w tzw. teście Amslera. Leczenie tego schorzenia nie jest łatwe, a stosowane leki czy zabiegi laserowe nie tyle poprawiają widzenie, co raczej zapobiegają dalszemu rozwojowi choroby.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka nie jest jedną chorobą, ale grupą schorzeń, objawiających się nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka. Przyczyn takiego stanu może być wiele: choroby ogólnoustrojowe (w tym autoimmunologiczne, neurologiczne, czy dermatologiczne), stany po operacjach oka, stosowanie niektórych leków, czy palenie tytoniu, a u kobiet menopauza. Niekiedy przyczyną jest wysychanie oczu spowodowane rzadkim mruganiem podczas pracy przy komputerze, czy przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Objawy są dość uciążliwe: pieczenie oczu, uczucie suchości, wrażenie obecności piasku pod powiekami, czy przekrwienie oczu. Doraźnie można pomóc przez stosowanie dostępnych bez recepty tzw. sztucznych łez, jednak niezbędna będzie także wizyta u lekarza okulisty w celu ustalenia przyczyny dolegliwości oraz oceny ewentualnych uszkodzeń struktur oka.

Warto dbać o narząd wzroku i w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów udać się do lekarza okulisty. Nie dopuśćmy do sytuacji, w której docenimy wartość zdrowych oczu dopiero wtedy, kiedy ich stan się pogorszy.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz