Piątek, 19 kwietnia 2024

Problemy z ejakulacją: czym jest przedwczesny wytrysk? Jak sobie z nim radzić?

11 stycznia 2017

0

Przedwczesny wytrysk to jedna z najczęściej występujących u mężczyzn dolegliwości na tle seksualnym. Mowa o ponad 4 mln. cierpiących na tę przypadłość Polaków, którzy stanowią 1/3 męskiej populacji w naszym kraju. Według raportu autorstwa prof. Lwa-Starowicza problem dotyczy nawet 37 proc. ogółu.

Paradoks polega na tym, że mimo swojej powszechności, wciąż pozostaje on najrzadziej diagnozowaną dysfunkcją seksualną. Przyczyna zdaje się być oczywista – niepowodzenia w sypialni to temat wyjątkowo drażliwy, o którym bardzo często wstydzimy się mówić nawet zaufanemu lekarzowi. Jak przekonują specjaliści, zupełnie niesłusznie. Zaburzenie, jakim jest przedwczesny wytrysk należy jak najwcześniej zdiagnozować i rozpocząć leczenie.

Diagnoza sytuacji

Statystyki mówią same za siebie – przedwczesny wytrysk to jedno z wielu wciąż obowiązujących w naszym kraju tabu na temat sfery seksualności. Niemożność „podołania zadaniu” to w końcu wyjątkowo wstydliwa kwestia, co do której niełatwo jest przyznać się nawet przed samym sobą. Nie dziwi zatem, że zalewie 9 proc. wszystkich cierpiących na to zaburzenie panów udaje się z problemem do lekarza. Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne przedwczesny wytrysk definiuje jako dysfunkcję polegającą na wystąpieniu ejakulacji w wyniku minimalnej stymulacji seksualnej – zazwyczaj w czasie krótszym niż 1-2 minuty od rozpoczęcia penetracji pochwy, co powtarza się regularnie przez dłuższy czas. Wywołuje to zawstydzenie i frustrację, co w konsekwencji może prowadzić do obniżenia poczucia satysfakcji w związku, a co za tym idzie unikania zbliżeń i osłabienia więzi.

Przyczyny tkwią głębiej

Istnieje wiele czynników wywołujących kłopoty z natychmiastową ejakulacją – zarówno czysto fizycznych, jak i tych psychologicznych. To właśnie te ostatnie należą do najczęściej wymienianych przez ekspertów przyczyn przedwczesnego wytrysku, które skądinąd najtrudniej wyleczyć. Wymagają one bowiem dużego zaangażowania ze strony pacjenta oraz długotrwałej terapii. Bywa, że problemy na tle seksualnym w dorosłym życiu są następstwem traumatycznych przeżyć z dzieciństwa, np. molestowania. Mogą one również wynikać ze zbyt pospiesznej masturbacji w młodzieńczym wieku. Nawyk wykształcony w okresie dojrzewania jako skutek obawy przed przyłapaniem na gorącym uczynku miewa zgubny wpływ na jakość życia seksualnego w późniejszych latach – przyzwyczajamy bowiem w ten sposób organizm do zbyt szybkiej reakcji na stymulację. Nie tylko czynniki psychologiczne są odpowiedzialne za przedwczesny wytrysk. Zaburzenie to często jest następstwem chorób, takich jak nadciśnienie, niedoczynność tarczycy czy cukrzyca.

Skuteczne leczenie

W przypadku fizycznych przyczyn dysfunkcji jaką jest przedwczesna ejakulacja najskuteczniejszą formą leczenia będzie farmakoterapia. Pamiętajmy, że niezdrowy styl życia – stres, brak ruchu, używki – również wpływa na naszą sprawność w sypialni. W takiej sytuacji należałoby zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe, obecność nałogów oraz regularność uprawiania sportu i wprowadzić niezbędne zmiany. Jeśli problem tkwi głębiej – jest odzwierciedleniem traum z dzieciństwa czy też złych doświadczeń w dotychczasowych związkach – warto zasięgnąć porady psychologa. Lekarze nieustannie namawiają, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Problem niestety sam nie zniknie, a zatem warunkiem poprawy życia seksualnego pozostaje jedynie podjęcie odpowiedniej terapii.

Opracowano na podstawie:

Komentarze (0)

Zostaw komentarz