Piątek, 21 czerwca 2024

Oto 3 elementy jakimi musisz się kierować podczas wyboru pokarmu dla papugi

9 stycznia 2023

0

​Pokarm dla naszego skrzydlatego przyjaciela powinien zawsze być dobierany w taki sposób, aby codzienne menu zaspokajało wszystkie potrzeby papużki w zakresie składników odżywczych. Nie mniej ważne będzie także pochodzenie i przygotowanie pokarmu, czy wreszcie różnorodność. Jak jednak wcielić tego typu zalecenia w życie? Jaki pokarm będzie najlepszy? Sprawdziliśmy.

Wybieraj pokarm bez barwników i konserwantów

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że "czystość" pokarmu, brak niepotrzebnych dodatków, barwników, czy konserwantów to podstawa w żywieniu wszystkich zwierząt. Dodatkowo, wybrane gatunki bywają szczególnie wrażliwe na działanie konkretnych substancji. Papugi wyjątkowo źle znoszą m.in. pestycydy. Stąd też tak istotne jest sięganie po pokarm pochodzący z upraw wolnych od chemicznych zanieczyszczeń. Produktami, które wyróżniają się właśnie w tej kategorii, są pokarmy dla papug marki Jr Farm. To naturalna, zdrowa żywność wysokiej jakości, bez sztucznych barwników i konserwantów. Pokarm przygotowywany jest w rodzinnym gospodarstwie rolnym w Bawarii, często ręcznie.

Dla przykładu, na https://parrotplanet.pl/pl/producer/Jr-Farm/85 znaleźliśmy szeroką gamę produktów wspomnianej marki. Co ważne, możemy przeanalizować skład produktów i upewnić się co do jego przeznaczenia (jeśli poszukujemy pokarmu np. dla konkretnego gatunku, czy uwzględniającego konkretny składnik odżywczy).

Zaspokajaj wszystkie potrzeby odżywcze swojej papugi

Pokarm dla papug opiera się przede wszystkim na bogatej kompozycji różnych ziaren. Czy jesteśmy w stanie samodzielnie przygotować takie mieszanki? Otóż nie. Okazuje się bowiem, że wybrane gatunki mają swoje preferencje i potrzeby w zakresie składników odżywczych, a te dostarczają im poszczególne ziarna. Gotowe karmy uwzględniają właściwe proporcje m.in. prosa, słonecznika pasiastego, kukurydzy, kaszy gryczanej, milo, pszenicy, ryżu niełuskanego, owsa, nasion konopi, fasoli mung, czy też sorgo.

Do tego dochodzą dodatkowe składniki zaopatrujące papugi w niezbędne białko, witaminy, czy minerały. Za przykład może posłużyć m.in. biszkopt jajeczny z miodem i z dodatkiem wysokobiałkowych koników polnych oferowany przez wspomniana markę Jr Farm. Sięgając po tego typu propozycje zyskujemy pewność, że nasz pupil otrzymuje konkretną porcje białka, ale także tłuszczu, surowych włókien, wapnia, fosforu, czy sodu.

Pokarm dla papug powinien być różnorodny

W karmieniu papug nie ograniczajmy się do jednego rozwiązania. W diecie ptaków równie ważna jest różnorodność, jednak ta najbardziej zbliżona do smaków i składników odżywczych, jakie papugi mają do dyspozycji żyjąc w swoich naturalnych warunkach. Poza "tradycyjnymi" posiłkami warto więc zaopatrzyć się także w atrakcyjne przekąski. Te powinny wyróżniać się "czystym" składem, dostarczać wysokich wartości odżywczych, ale i stanowić dla papugi ciekawą alternatywę w menu. Jedną z takich propozycji są bezzbożowe ciastka dla papug wypełnione aromatycznymi trawami i ziołami, oblane bogatą w witaminy marchewką, pachnącymi płatkami kokosowymi i pysznymi owocami.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz