Czwartek, 18 lipca 2024

Szkoła kiedyś i dziś – porównanie

2 kwietnia 2019

0

Całkiem sporo zmieniło się w przeciągu kilkunastu czy kilkudziesięciu lat w polskich szkołach i to na dobre. Dzisiaj postanowiliśmy udać się w sentymentalną podróż w czasie i porównać dzisiejsze warunki z poprzednimi. Być może nie wszystko jest od siebie tak różne i wróciliśmy do niektórych zwyczajów? Sprawdź sam, jak bardzo szkoły się zmieniły i jak wiele elementów nadal pozostało niezmienionych.

Plan zajęć

Dawniej był mocno okrojony, a dzieci w szkole głównie zajmowały się nauką języka polskiego i rosyjskiego, historii, rachunków z elementami geometrii czy gimnastyki. Obecnie możemy znaleźć całą masę innych przedmiotów, jak na przykład biologia, chemia, fizyka, edukacja dla bezpieczeństwa, wiedza o społeczeństwie czy wychowanie do życia w rodzinie. Zdecydowanie bardziej postawiono na rozwój intelektualny dzieci zarówno w kierunkach ścisłych, jak i humanistycznych, nie zapominając o sprawach codziennych, życiowych.

W kwestii planu lekcji i ilości zajęć możemy zauważyć także znaczny wzrost oraz powstawanie wielu zajęć dodatkowych, pozalekcyjnych kółek i warsztatów, z których dzieci mogą korzystać za darmo i rozwijać swoje pasje.

Sprzęt szkolny

W tym temacie można wymieniać poszczególne elementy w nieskończoność, ponieważ kiedyś w szkołach akcesoria pomocnicze były bardzo ograniczone. Jedyne co się nie zmieniło, to obecność klasycznych tablic szkolnych zielonych, które są niezastąpione i nadal uczą we współczesnych szkołach. Oczywiście, oprócz nich pojawiło się mnóstwo innych tablic suchościeralnych magnetycznych czy interaktywnych. Dzisiaj w szkołach znajdziemy zdecydowanie więcej przyborów multimedialnych i skomputeryzowanych, co widać przykładowo po salach komputerowych.

Wysokiej jakości sprzęt zarówno w salach specjalistycznych, jak i zwykłych lekcyjnych umożliwia przeprowadzanie zajęć w zupełnie innej formule. Już teraz dzieci nie uczą się „suchych faktów” o przyrodzie, ale mogą na żywo podziwiać filmiki przyrodnicze. Teraz lektury nawet omawiane są w oparciu o internet i inne programy edukacyjne, które jednocześnie bawią i uczą. Również warto wspomnieć o sprzęcie pomocniczym w trakcie innych zajęć, gdzie mowa m.in. o książkach, szkieletach ludzkiego ciała, mapach geograficznych i historycznych czy piłkach, siatkach, słupkach i innych przyborach niezbędnych na lekcjach wychowania fizycznego.

Nastawienie do uczniów

Tutaj także można zaobserwować znaczne zmiany odnośnie zachowania nauczycieli i pedagogów względem uczniów. Dzisiaj zdecydowanie mają oni nie tylko więcej obowiązków, ale również praw. Dorośli traktują poważnie ich potrzeby, oczekiwania i problemy. Szkoła teraz stała się miejscem ich rozwoju, kreowania osobowości i rozwiązywania niektórych trudności. Oczywiście, rodzice są przede wszystkim odpowiedzialni za ich zdrowie i nastawienie, ale atmosfera szkolna potrafi wiele zdziałać.

Istnieją teraz specjalne programy doszkalające i wyrównujące szanse, dzięki czemu dzieci z problemami mogą spokojnie rozwijać się w tym samym tempie, co pozostali uczniowie. Również warunki szkolne zostały dostosowane do uczniów niepełnosprawnych, czego wcześniej raczej nie można było znaleźć w tak zaawansowanej wersji. Nie ma też wątpliwości, że współcześnie szkoła potrafi być miejscem mniej przyjaznym dzieciom, co wiąże się głównie z obecną falą hejtu, która niestety rozprzestrzeniła się także w podstawówkach. Na szczęście dzisiejsza świadomość i możliwości pomocy czy zapobiegania przemocy są na tyle rozwinięte, że problem ten staje się coraz mniejszy.

Ciężko stwierdzić, czy szkoła dawniej była tak zacofana, ponieważ o wielu rzeczach wówczas się nie mówiło albo nie miało takiej świadomości, lecz nie jest powiedziane, że takie sytuacje nie miały miejsca. Możemy być tylko wdzięczni, że edukacja idzie w dobrym kierunku i cały czas dopasowuje się do bieżących warunków rozwoju dzieci i młodzieży.

 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz