Czwartek, 18 lipca 2024

Kredyt gotówkowy - co warto wiedzieć?

13 września 2022

0

Czym wyróżnia się kredyt gotówkowy na tle innych kredytów? Od czego zależy wysokość oprocentowania i na jakie parametry zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury!

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, który cieszy się ogromną popularnością wśród klientów. Kredyt gotówkowy charakteryzuje się tym, że jest udzielany osobom prywatnym, a instytucja go udzielająca nie wpływa na to, w jaki sposób zostaną spożytkowane przyznane środki. Jeśli masz już dokumenty potrzebne do uzyskania kredytu gotówkowego, warto zastanowić się nad tym, co faktycznie wpływa na wysokość kwoty spłaty.

Koszty i czynniki związane z kredytem

Rzeczywiste koszty pożyczki uzależnione są od kilku czynników, choćby takich jak oczywiście wysokość oprocentowania. Nie mogą jednak być wyższe niż 10% w skali roku. Oprócz tego klient płaci m.in. za przygotowanie oferty, prowizję za udzielenie kredytu czy ubezpieczenie. Absolutnie kluczowym czynnikiem dla kredytów gotówkowych jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wskaźnik ten wskazuje cały koszt kredytu i jest obliczany indywidualnie pod dany kredyt. Do obliczenia RRSO konieczne są takie informacje jak kwota pożyczki, data jej udzielenia, okres spłaty i wysokość pozostałych opłat.

Jako kredytobiorca możesz wybrać również spośród wielu parametrów kredytu, które wpływają m.in. na wysokość rat czy Twój komfort spłaty. Warto tu wspomnieć m.in. o rodzajach rat, jak raty równe i malejące. Przy równych ratach w każdym miesiącu koszt będzie taki sam, zmianie ulega natomiast stosunek spłacanego kapitału i odsetek. Przy ratach malejących wysokość spłaty zmniejsza się w każdym miesiącu o kilka procent. Minusem takiego rozwiązania jest to, że początkowe raty mogą być bardzo wysokie.

To wciąż nie wszystko, co musisz wziąć pod uwagę przy kredycie gotówkowym. Szczególnie w ostatnim czasie głośno było o kwestii oprocentowania – samo oprocentowanie dzieli się na stałe i zmienne. Pierwsze z wymienionych jest niezmienne przez cały okres udostępnienia środków finansowych, takie oprocentowanie najczęściej stosowane jest przy kredytach krótkoterminowych. Oprocentowanie zmienne natomiast może zmieniać swoją wysokość przez cały okres trwania kredytu. Taki rodzaj oprocentowania zwykle występuje przy pożyczkach na dłuższy okres.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku kredytu gotówkowego środki wypłacane są już w kilka godzin od podpisania umowy. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której jesteś zmuszony zrezygnować z kredytu już po dopełnieniu formalności, jest to możliwe tylko przez 2 tygodnie od złożenia podpisów. Należy wtedy zwrócić cały pożyczony kapitał, który powiększony będzie tylko o odsetki za te kilka dni. Zawsze masz też możliwość spłaty kredytu przed terminem, wtedy to, zależnie od podpisanej umowy, może dojść do zwrotu części pobranych prowizji i opłat. Dotyczy to również prowizji za udzielenie kredytu.

 

Źródła:

  1. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/kredyt-a-pozyczka-co-warto-wiedziec/chvwhh6
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-gotowkowy-na-150-tysiecy-zlotych/
  3. https://kb.pl/porady/co-warto-wiedziec-o-kredycie-gotowkowym_wp17/
  4. https://www.totalmoney.pl/artykuly/7609577,kredyty-gotowkowe,pierwszy-kredyt---jak-go-otrzymac,1,1

​​Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz