|   | 

Jak przygotować pierwszaka do szkoły?

Sierpień to nie tylko ostatni miesiąc wakacji, ale również czas na kompletowanie wyprawki szkolnej. Nieco trudniejsze zadanie mają rodzice dzieci, które idą we wrześniu do pierwszej klasy. W jaki sposób przygotować się na to ważne wydarzenie, na co zwrócić uwagę podczas kompletowania szkolnych przyborów i jak złagodzić stres kilkulatka?

Dobre nastawienie to podstawa

Jeśli dziecko stresuje się na samą myśl o szkole, warto pomóc mu przezwyciężyć lęk. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest oglądanie wspólnie starych zdjęć rodziców z czasów, kiedy sami wybierali się do pierwszej klasy. Jest to też pretekst do szczerej rozmowy i rozwiania wielu wątpliwości dziecka. Oczywiście szkoła to miejsce zdobywania wiedzy (a przy tym również ocen), ale także nawiązywania nowych znajomości, które nierzadko przeradzają się w przyjaźń na całe życie. Oprócz tego podczas lekcji można dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy – warto porozmawiać o tym z dzieckiem i postarać się o jego dobre nastawienie. Wtedy jest duża szansa, że oczekiwanie na pierwszy dzień września stanie się przyjemnością, a nie powodem do stresu.

Co z wyprawką?

Wiele szkół publikuje na swojej stronie internetowej albo wywiesza w widocznym miejscu listę przyborów, jakie należy skompletować. Poza podręcznikami i zeszytami potrzebny będzie również plecak, piórnik, worek na kapcie i strój gimnastyczny, a oprócz tego – długopisy, ołówki, gumki do ścierania czy temperówki. Półki w sklepach z tego typu produktami często uginają się od nadmiaru różnego rodzaju gadżetów, stąd wielu rodziców ma problem z dokonaniem wyboru. Dlatego najlepiej jest trzymać się wspomnianej listy, a oprócz tego pod uwagę brać gust dziecka. Szkolne akcesoria można obecnie kupić w dowolnym niemal kolorze, a także ozdobione ulubionymi postaciami przyszłego pierwszoklasisty, więc na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego. Kompletowanie barwnej wyprawki z całą pewnością będzie dla dziecka przyjemnością i być może przełamie obawy związane ze szkołą.

Kącik do nauki

Pierwszoklasista niewątpliwie potrzebuje miejsca, gdzie będzie mógł odrabiać lekcje, ćwiczyć pisanie literek albo umiejętność dodawania i odejmowania. Zbliżający się wrzesień to doskonały czas na przemeblowanie dziecięcego pokoju. Powinno się w nim znaleźć miejsce na biurko z odpowiednim oświetleniem i wygodnym krzesłem – oba te meble należy dopasować do wzrostu ucznia. Oprócz tego przyda się tablica korkowa, na której można przypiąć plan lekcji i zajęć dodatkowych. W pokoju pierwszoklasisty warto też ustawić półki na książki, zeszyty i podręczniki, a na biurku oprócz lampki – przybornik na długopisy, kredki i ołówki.

Mniej znaczy więcej?

Podczas kupowania wyprawki dla pierwszoklasisty nietrudno o mało przemyślane zakupy – kolorowe akcesoria, pachnące długopisy i temperówki w zabawnych kształtach są oczywiście ładne, ale warto zachować umiar. Podczas kompletowania przyborów należy zwrócić uwagę na ich jakość – za porządny plecak zapłacimy więcej, ale za to posłuży on dużo dłużej, a nieco droższy model z kółeczkami odciąży kręgosłup dziecka.

Szukasz inspiracji, by skompletować wyprawkę dla ucznia? Przygotuj się do nadchodzącego roku szkolnego z PaTaToy.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również