Sobota, 20 lipca 2024

Jak przygotować pierwszaka do szkoły?

8 września 2016

0

Sierpień to nie tylko ostatni miesiąc wakacji, ale również czas na kompletowanie wyprawki szkolnej. Nieco trudniejsze zadanie mają rodzice dzieci, które idą we wrześniu do pierwszej klasy. W jaki sposób przygotować się na to ważne wydarzenie, na co zwrócić uwagę podczas kompletowania szkolnych przyborów i jak złagodzić stres kilkulatka?

Dobre nastawienie to podstawa

Jeśli dziecko stresuje się na samą myśl o szkole, warto pomóc mu przezwyciężyć lęk. Jak to zrobić? Dobrym pomysłem jest oglądanie wspólnie starych zdjęć rodziców z czasów, kiedy sami wybierali się do pierwszej klasy. Jest to też pretekst do szczerej rozmowy i rozwiania wielu wątpliwości dziecka. Oczywiście szkoła to miejsce zdobywania wiedzy (a przy tym również ocen), ale także nawiązywania nowych znajomości, które nierzadko przeradzają się w przyjaźń na całe życie. Oprócz tego podczas lekcji można dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy – warto porozmawiać o tym z dzieckiem i postarać się o jego dobre nastawienie. Wtedy jest duża szansa, że oczekiwanie na pierwszy dzień września stanie się przyjemnością, a nie powodem do stresu.

Co z wyprawką?

Wiele szkół publikuje na swojej stronie internetowej albo wywiesza w widocznym miejscu listę przyborów, jakie należy skompletować. Poza podręcznikami i zeszytami potrzebny będzie również plecak, piórnik, worek na kapcie i strój gimnastyczny, a oprócz tego – długopisy, ołówki, gumki do ścierania czy temperówki. Półki w sklepach z tego typu produktami często uginają się od nadmiaru różnego rodzaju gadżetów, stąd wielu rodziców ma problem z dokonaniem wyboru. Dlatego najlepiej jest trzymać się wspomnianej listy, a oprócz tego pod uwagę brać gust dziecka. Szkolne akcesoria można obecnie kupić w dowolnym niemal kolorze, a także ozdobione ulubionymi postaciami przyszłego pierwszoklasisty, więc na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego. Kompletowanie barwnej wyprawki z całą pewnością będzie dla dziecka przyjemnością i być może przełamie obawy związane ze szkołą.

Kącik do nauki

Pierwszoklasista niewątpliwie potrzebuje miejsca, gdzie będzie mógł odrabiać lekcje, ćwiczyć pisanie literek albo umiejętność dodawania i odejmowania. Zbliżający się wrzesień to doskonały czas na przemeblowanie dziecięcego pokoju. Powinno się w nim znaleźć miejsce na biurko z odpowiednim oświetleniem i wygodnym krzesłem – oba te meble należy dopasować do wzrostu ucznia. Oprócz tego przyda się tablica korkowa, na której można przypiąć plan lekcji i zajęć dodatkowych. W pokoju pierwszoklasisty warto też ustawić półki na książki, zeszyty i podręczniki, a na biurku oprócz lampki – przybornik na długopisy, kredki i ołówki.

Mniej znaczy więcej?

Podczas kupowania wyprawki dla pierwszoklasisty nietrudno o mało przemyślane zakupy – kolorowe akcesoria, pachnące długopisy i temperówki w zabawnych kształtach są oczywiście ładne, ale warto zachować umiar. Podczas kompletowania przyborów należy zwrócić uwagę na ich jakość – za porządny plecak zapłacimy więcej, ale za to posłuży on dużo dłużej, a nieco droższy model z kółeczkami odciąży kręgosłup dziecka.

Szukasz inspiracji, by skompletować wyprawkę dla ucznia? Przygotuj się do nadchodzącego roku szkolnego z PaTaToy.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz