Piątek, 19 kwietnia 2024

Cukrzyca ciążowa – kiedy wykonać test obciążenia glukozą?

20 lutego 2019

0

Zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym organizmie w okresie ciąży mogą powodować zaburzenia związane m.in. z tolerancją węglowodanów. Efektem jest tzw. cukrzyca ciążowa, w której rozpoznaniu pomaga test obciążenia glukozą. Dowiedz się, kiedy najlepiej wykonać to badanie.

Cukrzyca ciążowa jest przypadłością, która – w przeciwieństwie do typowej cukrzycy – pojawia się dopiero w okresie oczekiwania na dziecko i najczęściej ustępuje po porodzie. Polega na przejściowej nietolerancji węglowodanów, która wynika z pogorszenia metabolizmu cukrów prostych i powoduje tym samym zwiększone zapotrzebowanie na insulinę. Cukrzyca ciążowa, nieleczona lub leczona nieprawidłowo, może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego warto odpowiednio wcześnie wykonać zalecane badania.

Badanie stężenia glukozy we krwi – podstawa diagnostyczna

Chociaż 24 tydzień ciąży to moment, w którym bardzo często ujawnia się cukrzyca ciążowa, u niektórych kobiet choroba może pojawić się znacznie wcześniej. W jej zdiagnozowaniu pomaga oznaczenie poziomu glukozy we krwi – badanie wykonywane pierwszy raz na początku ciąży. Jeśli wynik nie budzi żadnych zastrzeżeń, tj. mieści się w normie do 92 mg/dl[1], kolejny krok to wykonanie testu obciążenia glukozą w późniejszym okresie.

Test obciążenia glukozą – badanie szczegółowe

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD), doustny test obciążenia glukozą (OGTT) u kobiet w ciąży można wykonać najwcześniej, gdy wybije 24 tydzień ciąży. Nie może to być jednak później niż 28 tydzień ciąży.

Badanie polega na oznaczeniu poziomu glukozy:

  • na czczo,
  • po 1 godzinie,
  • po 2 godzinach

od momentu wypicia roztworu 75 g glukozy.

Jeżeli jednak już pierwsze badanie na początku ciąży wskaże nieprawidłowy wynik, wówczas lekarz ginekolog może podjąć decyzję o przyspieszeniu wykonania takiego badania. Dotyczy to również kobiet, które w poprzedniej ciąży zmagały się z nietolerancją glukozy.

O rozpoznaniu cukrzycy ciążowej mówi się wtedy, gdy nawet tylko jedna z poniższych wartości jest nieprawidłowa:

  • na czczo 5,1–6,9 mmol/l (92–125mg/dl)
  • po 1 godz. ≥10 mmol/l (180 mg/dl)
  • po 2 godz. 8,5–11,0 mmol/l (153–199 mg/dl)[2].

Przekroczenie choćby jednego pomiaru stanowi podstawę do leczenia cukrzycy ciążowej. W pierwszej kolejności stosuje się odpowiednią dietę. Gdy to nie pomaga, wówczas diabetolog podejmuje decyzję o włączeniu insuliny.

 

[1] https://www.mp.pl/cukrzyca/lista/104976,zmiana-kryteriow-rozpoznania-cukrzycy-ciazowej

[2] https://www.mp.pl/cukrzyca/komentarze/143523,kryteria-rozpoznania-cukrzycy-ciazowej-sa-po-to-by-ich-przestrzegac


Artykuł sponsorowany

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz