Piątek, 19 kwietnia 2024

Czym różnią się studia w Anglii od studiów w Polsce?

18 kwietnia 2017

0

We wszystkich światowych rankingach wyższych uczelni wyraźnie zaznacza się dominacja uniwersytetów z USA i Wielkiej Brytanii. Co takiego sprawia, że studia w UK są tak chętnie wybierane przez studentów?

Angielskie uczelnie wyższe są niezwykle popularne wśród studentów z całego świata, przyjeżdżających na Wyspy w poszukiwaniu najwyższej jakości nauczania. Każdego roku studia w Wielkiej Brytanii rozpoczyna też kilka tysięcy Polaków, wielu z nich za pośrednictwem organizacji Studia w Anglii. Co takiego więc wyróżnia angielskie uczelnie?

Nowoczesne kampusy

Tym, co najbardziej rzuca się w oczy kiedy patrzymy na brytyjskie uczelnie to nowoczesne i niezwykle bogato wyposażone kampusy. Każdego roku, uczelnie inwestują miliony funtów w budowę nowych budynków i modernizację istniejących, a także w wyposażenie laboratoriów, warsztatów i sal wykładowych. Dla przykładu, London Metropolitan University może pochwalić się Superlaboratorium na 280 stanowisk, jednym z największych laboratoriów uniwersyteckich w Europie, podczas gdy studenci Southampton Solent University mają do dyspozycji warte 1.3 miliona funtów studia telewizyjne, studio nagraniowe, kino 3D oraz profesjonalne laboratoria naukowe, gamingowe i sportowe. Podobnie jest na większości brytyjskich uczelni – studenci dziennikarstwa mają do dyspozycji w pełni wyposażone newsroomy czy wozy telewizyjne, studenci prawa odbywają praktyczne zajęcia w pozorowanych salach sądowych, a studenci kierunków medycznych korzystają z wyglądających jak prawdziwe oddziałów szpitalnych i przychodni na terenie kampusu. Dzięki temu, absolwenci wynoszą z uczelni nie tylko szeroką wiedzę teoretyczną, ale potrafią też wykorzystać ją w praktyce korzystając z narzędzi używanych w czołowych firmach z danej branży.

Praktyczne zajęcia

Praktyczne zdobywanie wiedzy jest znakiem rozpoznawczym brytyjskich uczelni. Ilość czasu obowiązkowo spędzana przez studentów na uczelni jest maksymalnie okrojona i wynosi przeciętnie ok 15 godzin tygodniowo. Jest to możliwe dlatego, że ogromny nacisk jest położony na pracę własną, od studentów oczekuje się więc przyswajania teorii z książek we własnym zakresie, a godziny spędzone na uczelni są przeznaczone na omawianie zdobytych informacji i wykorzystanie ich w praktyce. Program zajęć jest też okrojony z pozycji takich jak obowiązkowe zajęcia spoza danego kierunku czy wychowanie fizyczne – w zamian za to, studenci mają do dyspozycji nowoczesne centra sportowe i sami decydują, kiedy i w jaki sposób chcą z nich korzystać. Kolejną rzeczą, która wyróżnia studia w Anglii jest brak sesji egzaminacyjnej takiej, jaką znamy z polskich uczelni! Przedmioty na studiach rzadko są zaliczane egzaminami, o wiele częstsza jest metoda projektowa, co oznacza, że studenci przez wiele tygodni pracują nad swoją pracą zaliczeniową. Często zdarza się, że najlepsze projekty naprawdę są realizowane, dzięki czemu studenci już w trakcie studiów budują swoje CV! Jagoda, studentka architektury na uniwersytecie w Plymouth pisze: Teraz pracuję nad moim ostatnim projektem, związanym z budową osiedla eko domów w mieście, który faktycznie będzie wykonany i to jest bardzo motywujące, że pracujemy z osobami z urzędu miasta i z prawdziwymi inżynierami.

Bogata oferta staży i wymian międzynarodowych

Do praktycznej wiedzy zdobywanej na uczelni należy też dodać doświadczenie zdobywane podczas praktyk i staży odbywanych w topowych firmach z branży! Każda uczelnia ma swoje bogate portfolio partnerów, z którymi współpracuje przy organizowaniu staży i praktyk dla studentów: University of South Wales na przykład współpracuje z takimi firmami jak British Airways, Sony, Microsoft, NHS, BBC czy Rolls Royce. Bardzo ciekawą opcją oferowaną przez brytyjskie uczelnie są studia w trybie „sandwich”, co oznacza, że między drugim a trzecim rokiem studenci odbywają roczny płatny staż u jednego z partnerów uczelni w kraju lub za granicą. Oprócz zdobywania doświadczeń zawodowych, studenci biorą też udział w wymianach międzynarodowych: większość uniwersytetów ma swoje uczelnie partnerskie zlokalizowane nie tylko w Europie, ale także w Azji, Australii czy oby Amerykach. Niektóre uczelnie mają też swoje własne kampusy poza granicami Wielkiej Brytanii, na których studenci mogą spędzić semestr lub nawet cały rok – na przykład Uniwersytet Middlesex z Londynu posiada kampusy w Dubaju, na Malcie i na Mauritiusie.

Przyjaźni wykładowcy

Zupełnie inaczej niż na polskich uczelniach wygląda też relacja między studentami a profesorami. Na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii panuje zwyczaj, żeby do wykładowców zwracać się na „ty”, każdy student na pierwszym roku ma też przyznanego tzw. tutora, czyli osobę do której może zwrócić się z każdym problemem jaki napotka na uczelni, a także poza nią. Świetnie działają też instytucje wspierające studentów w każdej dziedzinie życia: od miejsc, gdzie można uzyskać pomoc z zadaniami domowymi i esejami, poprzez prężnie działające biura karier i zakwaterowania aż po ośrodki wspierające zdrowie psychiczne czy rozwój duchowy. Na uniwersytecie każdemu zależy, żeby studenci czuli się tam jak najlepiej, a zadowolenie studentów mierzone jest corocznie ankietami, na podstawie których tworzone są rankingi.

Na studia na ponad 100 uniwersytetach w Anglii i Walii, możesz aplikować z bezpłatną pomocą teamu Studiuj w Anglii! Mamy ponad 10 lat doświadczenia i ponad 3000 zadowolonych studentów, którzy dostali się z nami na wymarzone uczelnie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, jak spełnić twoje marzenia!

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz