Czwartek, 18 lipca 2024

Czym jest lean management?

28 kwietnia 2017

0

Z terminem lean management zetknął się już chyba każdy przedsiębiorca. Nie zawsze jednak zdajemy sobie dokładnie sprawę z tego, do czego się odnosi. Czym wobec tego jest lean management i jakie ma zastosowanie?

Firmy są w stanie generować różnego rodzaju straty, które przekładają się na ich ogólną sytuację finansową. Stratom ma zapobiegać właśnie lean management, inaczej nazywany lean czy po polsku „szczupłym zrządzaniem”. To koncepcja zarządzania przedsiębiorstwem, która wywodzi się z Systemu Produkcyjnego Toyoty (Toyota Production System), który uznawany jest za główną przyczynę sukcesu tej marki na rynku globalnym.

Po co lean management?

Jak już wspomnieliśmy, lean management skoncentrowany jest przede wszystkim na zminimalizowaniu strat poprzez dostarczanie konsumentom takich produktów czy usług, które spełniają ich wymagania. Jednocześnie lean kładzie duży nacisk na szacunek dla pracowników.

W systemie zarządzania opierającym się na lean management dąży się do minimalizacji strat, które wynikają z marnotrawstwa. Główne przyczyny to nadprodukcja, zbędny ruch wykonywany przez pracowników, zbyt długie oczekiwanie, zbędny transport, nadmierne zapasy, ponadto nadmierne przetwarzanie oraz wadliwe produkty.

Główne korzyści wynikające z lean management:

  • zmniejszenie kosztów działalności
  • łatwiejsze dostosowywanie się do wymagań klientów i popytu
  • zwiększenie produktywności w zakładzie
  • poprawa jakości wytwarzanych produktów czy oferowanych usług
  • skrócenie czasu realizacji zamówień
  • zmniejszenie zbędnych zapasów
  • zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy i zmniejszenie wypadków przy pracy
  • zmniejszenie negatywnego wpływ na środowisko naturalne

Jak wdrożyć lean management w swojej firmie?

Aby rozpocząć działalność bazującą na zasadach lean management, najlepiej skorzystać z pomocy ekspertów w tej dziedzinie. We wsparcia możemy skorzystać w Assay Consulting (Assay.pl), która oferuje usługi dla biznesu niezależnie od branży i etapu działalności. Więcej informacji o usługach firmy znajdziemy na stronie: Assay.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz