Czwartek, 18 lipca 2024

Dobry podręcznik do nauki języka obcego

22 września 2016

0

Nauka języków obcych jest bardzo ważna, w dzisiejszym świecie. Pomaga ona znaleźć lepszą pracę i swobodnie podróżować. Nic więc dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszą się podręczniki, które w tym pomagają. Na rynku dostępnych jest wiele książek poświęconych temu tematowi, jak spośród nich wybrać odpowiednią?

Jaki podręcznik wybrać?

Czy podręczniki dostępne w księgarniach w znacznym stopniu różnią się od siebie? Mogłoby się wydawać, że wszystkie książki poświęcone nauce języka są prawie identyczne. Są przecież przygotowywane w podobnych warunkach i na podstawie podobnych badań. Bez wątpienia występują pewne podobieństwa jednak trudno powiedzieć by podręczniki były takie same. Nie można też jednoznacznie określić, która książka poświęcona nauce języka obcego jest najlepsza.

Gdy języka uczymy się w szkole lub na kursie, wyboru podręcznika dokonuje osoba prowadząca zajęcia. Wybór ten jest podyktowany subiektywną oceną i bardzo często dopiero w toku nauki można zauważyć plusy i minusy danego tytułu. Gdy jednak wybieramy podręcznik samodzielnie nie powinniśmy kupować pierwszej lepszej książki. Istnieją obiektywne kryteria, którymi powinniśmy się kierować.

Jaki masz cel?

Przede wszystkim należy określić w czym ma nam pomóc dany podręcznik. Cele mogą być różne, dla jednych będzie to przygotowanie do egzaminu, dla kogoś innego podniesienie swoich umiejętności językowych w ściśle określonym obszarze np. technicznym lub biznesowym. Wybrany podręcznik powinien zawierać zadania i ćwiczenia pomagające nam zrealizować konkretne cele.

Kolejną rzeczą, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę jest to czy podręcznik jest odpowiednio dopasowany do poziomu umiejętności osoby uczącej się. Jest to szczególnie ważne w przypadku książek dla małych dzieci. Ćwiczenia nie powinny być ani za łatwe ani zbyt trudne. Odpowiednie dopasowanie materiału pozwala na skuteczne uczenie się nowych umiejętności.

Przed zakupem należy też sprawdzić czy z książki można korzystać bez pomocy nauczyciela. Jeśli mamy zamiar uczyć się całkowicie lub częściowo samodzielnie, zakupiony podręcznik musi na to pozwalać. Część książek zawiera mniejszą ilość materiału zakładając, że nauczyciel samodzielnie wytłumaczy pewne zagadnienia.

Warto też sprawdzić czy do podręcznika dodano dodatkowe materiały edukacyjne, takie jak płyta CD, DVD lub dostęp do platformy internetowej. Dużo łatwiej przyswaja się wiedzę korzystając kilku nośników informacji. Materiały multimedialne zawarte na nośnikach cyfrowych sprawiają też, że nauka przyjemniejsza. Dzieci natomiast lubią, gdy w książkach i dodatkowych materiałach pojawiają się bohaterowie z bajek.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz