Poniedziałek, 9 grudnia 2024

Wszystko co musisz wiedzieć o cesarskim cięciu

7 listopada 2016

0

Cesarskie cięcie zaczyna być nie tylko tematem tabu, ale również swego rodzaju „modą”. Lęk przed bólem potrafi być na tyle silny, że wybór tak zwanej cesarki wydaje się idealnym rozwiązaniem. Jeżeli mamy zamiar zdecydować się na cesarskie cięcie, co trzeba wiedzieć? Co pomoże podjąć decyzję najlepszą dla kobiety i dziecka?

Najzdrowszy poród?

Zanim dowiemy się, jak wygląda samo cesarskie cięcie, warto uzmysłowić sobie, że poród naturalny jest dla dziecka najlepszy. To właśnie wówczas organizm maleństwa zostaje przystosowany do procesu oddychania, a mama może wziąć je w ramiona niemal natychmiast i nakarmić. Cesarskie cięcie nie jest „kosmetyką”. To poważna operacja, która może powodować komplikacje. Poza tym, przyszła mama o wiele dłużej dochodzi wówczas do siebie. Jeżeli więc cesarka ma być jedynie zabezpieczeniem przed bólem, warto dobrze to przemyśleć i nie narażać się na ewentualne powikłania.

Kiedy lekarze decydują się na cesarskie cięcie?

Najczęściej cesarka staje się koniecznością w przypadku ciąży mnogich, złego ułożenia dziecka lub na przykład zagrożenia silnym krwotokiem. Lekarze zalecają cesarkę również, jeżeli dziecko waży więcej niż cztery kilogramy, jeżeli główka jest zbyt duża lub w przypadku, gdy matka cierpi na różne schorzenia (na przykład cukrzyca, choroby serca i inne).

Czynniki opisane powyżej dotyczą decyzji podejmowanej jeszcze w trakcie ciąży. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy lekarz musi zdecydować się na cesarkę już w trakcie porodu naturalnego, na przykład ze względu na przedwczesne oddzielenie się łożyska, słabej akcji skurczowej lub pojawienia się zaburzeń tętna płodu.

Jak wygląda cesarskie cięcie?

Do szpitala kobieta udaje się najczęściej jeden dzień przed cesarką. Na sześć godzin przed zabiegiem ciężarna nie powinna nic jeść i pić, a następnie podaje się jej kroplówkę nawadniającą. Kobiecie zakłada się również cewnik. Każde cesarskie cięcie wykonywane jest pod znieczuleniem, które podawane jest przez anestezjologa.

Ciężarna nie widzi samego zabiegu, czemu służy specjalnie założony parawan. Lekarz wykonuje dziesięciocentymetrowe, poziome nacięcie, a następnie wydobywa dziecko z macicy.

Sama cesarka trwa około pół godziny, a następnie pacjentka zostaje przewieziona na salę pooperacyjną. Do domu wychodzi po około 2-3 dniach od zabiegu.

Co po cesarce?

Mama, która wraca do domu ze swoim maleństwem musi zadbać zarówno o siebie, jak i o dziecko. Aby ustalić prawidłowy skład flory bakteryjnej układu pokarmowego noworodka warto stosować odpowiedni preparat, który znajdziecie na stronie ffbaby.pl. Z kolei dla kobiet zaleca się baczne zwracanie uwagi na higienę osobistą, dbaniu o czystość w miejscu nacięcia i przemywanie jej żelem do higieny intymnej lub mydłem hipoalergicznym. Szwy zostaną zostać zdjęte po około ośmiu dobach od operacji.

Materiał partnera zewnętrznego

Komentarze (0)

Zostaw komentarz