Piątek, 26 kwietnia 2024

O pielęgnacji naturalnej skóry galanteryjnej

11 kwietnia 2017

0

Galanteria skórzana jest wytwarzana ze skóry licowej, zamszu, nubuku, bycastu. Przed rozpoczęciem pielęgnacji dobrze jest zapoznać się z poradnikiem, jak robić to dobrze. Skóra licowa jest wyprawioną skórą, posiadającą gładką strukturę. Jest ona poddana licowaniu, czyli specjalnemu procesowi, który podnosi jej estetykę, sprawia, że jest ona odporna na zabrudzenia i nie poddaje się wilgoci. Ten proces to najpierw obróbka mechaniczna, a następnie woskowanie odpowiednimi substancjami, dzięki czemu uzyskuje ona właściwą strukturę. Do skór licowych można zaliczyć m.in.: skóry bydląt, cieląt oraz rzadką odmianę skór z grzbietu konia „cordovan”. 

Skóra licowa naturalna charakteryzuje się tym, że się starzeje, przez co traci swoje cechy. Podlega ona działaniom kurzu, głębokich załamań, w wyniku czego pojawiają się na niej zmiany. W związku z tym przed rozpoczęciem użytkowania dobrze jest nałożyć na skórę substancje, które będą ją chronić i pielęgnować. Można to zrobić poprzez kilkukrotne natłuszczenie skóry. Wchłonięty w ten sposób tłuszcz sprawi, że skóra będzie chroniona przez zniszczeniami  i zabrudzeniami. Cechy, które zyskuje ona po takim zabiegu, to: wodoodporność, elastyczność i trwałość użytkowania.

Polecamy: Torby na laptopa skórzane >>

Skóra zamszowa i nubukowa nie jest tożsama. Ta pierwsza to odwrotna część skóry właściwie przygotowana. To meszek z długim włosem. Natomiast nubuk to wierzchnia część skóry, ale poddana szlifowaniu. To mieszek z krótkim włosem. Ich zaletami są przyjemność w dotyku, a wadami fakt, że szybko się brudzą, są bardziej podatne na niszczenie i chłoną wilgoć. W związku z tym trzeba je często czyścić i dbać o nie. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem użytkowania, zabezpieczyć skórę odpowiednimi środkami, których na rynku jest bardzo dużo, aby nie poddała się ona wilgoci. Mowa tu nie tylko o butach, portfelach i torebkach. Szczotkowanie skór powinno odbywać się zgodnie z ułożeniem włosia. 

kosnerwacja skóry

Bycast wykorzystywano dawniej do obić tapicerskich, a dziś także do galanterii. Jest ona od razu pokryta środkami impregnującymi i pigmentami, a co za tym idzie trwała, odporna , zmywalna. Bycast pokryty błoną poliuretanową błyszczy. Do pielęgnacji bycastu trzeba użyć specjalnego preparatu oraz miękkiej ścierki. Źle wpływa na niego tłuszcz. Jeśli pojawią się na nim rysy, można z nimi walczyć za pomocą powietrza z suszarki.

Na skórę nie pozostają bez wpływu zmieniające się temperatury oraz wilgoć. Mała wilgotność sprawia, że jej powierzchnia się zmniejsza, a duża – że się rozciąga i tym samym może podlegać pleśnieniu. Słońce też na nią oddziałuje, powodując utlenienie i starzenie się. Produkty ze skóry dobrze jest przechowywać w miejscach ciemnych, w temperaturze 5-15 stopni i wilgotności 50-70%. Warto o nią dbać, bo to kosztowny materiał.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz