Piątek, 19 kwietnia 2024

Szkoły językowe – czy warto uczyć się języków skandynawskich?

15 grudnia 2016

0

W dzisiejszym świecie trudno o osobę, która nie znałaby przynajmniej jednego języka obcego (zwykle jest to język dodatkowy, poza angielskim). Wybór najczęściej pada na niemiecki, hiszpański, francuski lub włoski, choć nie brakuje też entuzjastów języka rosyjskiego. Tymczasem coraz bardziej opłacalną i w gruncie rzeczy z roku na rok zdobywającą coraz większą popularność grupą języków są języki skandynawskie.

Język norweski czy szwedzki? Co wybrać?

Do grupy języków skandynawskich zaliczają się: język norweski, szwedzki, duński i islandzki. W Polsce można odnaleźć miłośników każdego z nich, jednak najchętniej wybieranymi językami z tego grona są norweski i szwedzki. Pierwszy cieszy się dużym powodzeniem poniekąd ze względu na to, że jest najłatwiejszy spośród języków skandynawskich. Tym samym da się go najszybciej opanować, a jedyny problem stanowi osobliwa dla Polaków wymowa. Język szwedzki bez większego problemu przyswajają osoby perfekcyjnie posługujące się niemieckim. Trzeba też zauważyć, że znajomość chociażby jednego języka skandynawskiego wystarczy, by zrozumieć pobieżnie zdanie wypowiedziane w którymkolwiek z nich.

Języki skandynawskie a kariera zawodowa

Wydawać by się mogło, że w Polsce nie potrzeba osób mogących pochwalić się znajomością języka duńskiego czy szwedzkiego. Nic bardziej mylnego! Wielu ludziom drzwi do kariery otworzyła właśnie biegła znajomość języka norweskiego czy komunikatywne posługiwanie się językiem fińskim. Otóż bardzo dużo polskich firm współpracuje ze skandynawskimi koncernami, dlatego pośród kandydatów na swoich pracowników poszukują osób mających styczność z tamtejszymi językami. Z drugiej strony znajomość któregoś z wymienionych języków może stanowić po prostu interesującą pozycję w CV. Czasem może ona bowiem zapaść w pamięć pracodawcy i zostać w przyszłości wykorzystana do celów firmowych.

Nie należy też zapominać, że kraje skandynawskie to jedne z najbardziej opłacalnych zarobkowo miejsc w Europie. Oczywiście języków skandynawskich można się również uczyć dla samej przyjemności. W końcu ich znajomość przyda się także podczas rodzinnego wyjazdu do Danii czy Szwecji. Niektórzy studenci natomiast myślą o wyjeździe do krajów skandynawskich w ramach Erasmusa – wówczas podstawowa wiedza z zakresu języka urzędowego danego miejsca bardzo się przyda.

Nauka języków skandynawskich w Polsce

W Polsce jest wiele miejsc, w których można podjąć się nauki języków skandynawskich. Wśród nich warto wymienić łódzkie Centrum Języków Skandynawskich, SOUL – School of Unique Languages w Krakowie, LinguaCity w Katowicach oraz Szkołę Języków Obcych Sowa w Poznaniu. Zdalną naukę szwedzkiego oferuje natomiast biuro tłumaczeń SKANDLAND. Niektóre uczelnie wyższe mają natomiast w swojej ofercie kierunki związane z nauką języków skandynawskich – przykładowo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wykładana jest filologia norweska, a na Uniwersytecie Gdańskim funkcjonuje kierunek filologia skandynawska.

Więcej: https://langzie.pl/blog/ceny-szkoly-jezykowe-koszty-nauki-jezyka-moga-byc-wysokie/

Materiał partnera zewnętrznego

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz