Poniedziałek, 17 czerwca 2024

Jak otrzyma nasz pit urząd skarbowy przez internet

16 listopada 2016

0

Przesyłanie rozliczeń pit przez internet jest bardzo wygodną dla podatnika formą kontaktu z organami skarbowymi i dlatego z każdym rokiem zyskuje na popularności. Resort finansów stwarza nowe możliwości i ułatwienia dla podatników wprowadzając kolejne formularze do rozliczeń online i wypełniając wstępnie zeznania.

PITY rozliczane online

Zasiadamy przed komputerem i wypełniamy nasz pit. Urząd skarbowy przez internet otrzyma nasze rozliczenie i nie będziemy musieli ani iść do urzędu ani wysyłać dokumentów pocztą.

Rozliczyć przez internet podatnicy mogą deklaracje PIT -28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39  wraz z wymaganymi do poszczególnych deklaracji załącznikami jak pit-28A, pit-28B, PIT/B, PIT/D, PIT/M, PIT/O, PIT/ZG, PIT-2K.

Wysyłanie deklaracji pit - urząd skarbowy przez internet można wykonywać przez wszystkie dni tygodnia (również w soboty, niedziele i święta), przez całą dobę.

Podpis pod zeznaniem pit online

Deklaracje wysyłane przez podatników nie wymagają kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wystarczy, że wpiszemy zestaw danych uznawanych za identyfikujące podatnika. Zestaw taki to “dane autoryzujące”. Na pewno bezbłędnie wpiszemy swoje imię (należy wpisać tylko pierwsze imię) nazwisko (jeśli składa się z kilku członów, wpisujemy wszystkie człony), datę urodzenia.w formacie dzień-miesiąc-rok (jednocyfrowe części daty należy poprzedzić zerem, np. 1 marca: 01.03.). Wątpliwości możemy mieć przy wpisywaniu  identyfikatora podatkowego, gdyż niektórzy podatnicy wpisują numer PESEL (osoby fizyczne, które nie są płatnikami VAT), inni NIP (pozostali podatnicy). Najwięcej kłopotu może sprawić nam ustalenie kwoty przychodu z zeznania składanego w poprzednim roku. Musimy odszukać dane z takiego zeznania. Może to być dowolne zeznanie składane rok wcześniej, a dotyczące przychodów sprzed dwóch lat. Jeśli rozliczamy pity po raz pierwszy, wcześniej nie składaliśmy żadnych zeznań pit urząd skarbowy przez internet ani w inny sposób, wpisujemy przychód 0 (zero).

Wysyłka deklaracji pit - urząd skarbowy przez internet

Wypełnione i poprawnie podpisane deklaracje możemy wysłać do urzędu skarbowego poprzez system e-deklaracje. Jeśli weryfikacja jest pozytywna z systemu otrzymamy kod “200”, który oznacza status :  „Przetwarzanie dokumentu zakończone poprawnie.”

Otrzymanie innego kodu będzie oznaczało konieczność ponownej wysyłki pit - urząd skarbowy przez internet po usunięciu błędów.

O terminowym złożeniu zeznania podatkowego decyduje data jego przyjęcia przez system e-deklaracje. Z urzędu skarbowego online otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Urzędowe poświadczenie odbioru należy pobrać i wydrukować, a następnie przechowywać przez pięć lat w celu okazania przy ewentualnej kontroli skarbowej.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz