Sobota, 20 kwietnia 2024

Jakie są najczęstsze wady wzroku?

12 października 2022

0

​Istnieje wiele rodzajów wad wzroku, natomiast w tym artykule chcemy się skupić na trzech z nich, na które skarży się dużo osób. Warto wiedzieć, jakie są ich główne objawy, a także sposoby ich leczenia i korekcji. Dzięki takiej wiedzy można zauważyć u siebie daną wadę wzroku w początkowej fazie, aby jak najwcześniej móc zacząć działać.

Trzy najczęściej występujące wady wzroku

Jedną z najczęstszych problemów jest krótkowzroczność, która występuje, gdy moc optyczna (wynikająca z kształtu naszej rogówki) jest zbyt duża w stosunku do długości gałki ocznej. Kolejną często spotykaną wadą wzroku, będącą przeciwieństwem do tej wymienionej przed chwilą jest nadwzroczność, która jest określana inaczej jako dalekowzroczność lub hiberopia. Nadwzroczność występuje, gdy moc optyczna jest zbyt mała w stosunku do długości gałki ocznej, czyli wygląda to odwrotnie, niż jak jest opisywana krótkowzroczność. Trzecią najpopularniejszą wadą wzroku jest astygmatyzm. Występuje, kiedy powierzchnia oka (rogówka) ma zniekształcony kształt, znacznie odbiegający od kulistego. Jest często porównywany przez okulistów do piłki do gry w rugby, czyli do kształtu znacznie odbiegającego od idealnie kulistego.

Jakie są objawy najczęściej występujących wad wzroku?

Osoby cierpiące na krótkowzroczność mają problemy z wyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się w dali, natomiast nie mają problemów z ostrym widzeniem obiektów znajdujących się blisko. Jak łatwo się zatem domyślić, nadwzroczność to przeciwieństwo wady, jaką jest krótkowzroczność i charakteryzuje się lepszym widzeniem obiektów znajdujących się w oddali, niż tych znajdujących się blisko. Z kolei astygmatyzm charakteryzuje się zamazanym widzeniem zarówno obiektów znajdujących się w oddali, jak i tych z bliska. Wszystkim wymienionym powyżej wadom wzroku towarzyszą dodatkowe objawy, wywołujące dyskomfort, takie jak: bóle głowy, bóle oczu i zmęczenie.

Jak korygować wady wzroku?

Do korekcji poszczególnych typów wad wzroku służą różne rodzaje soczewek. Każda wada jest inna, co oznacza, że u jej podłoża leży inny problem. Konkretne soczewki kontaktowe muszą być zatem skonstruowane tak, aby przeciwdziałać temu konkretnemu problemowi. Aby konkretne rodzaje soczewek spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane, ponieważ tylko wtedy pozwolą faktycznie skorygować konkretną wadę wzroku.

Jakie rodzaje soczewek wybrać?

Dla każdej z wymienionych wad wzroku będą odpowiednie inne soczewki kontaktowe. Większość krótkowidzów może skorygować wzrok za pomocą soczewek, które zostały zaprojektowane tak, aby kierować światło bezpośrednio na siatkówkę, co pomaga w wyraźnym widzeniu osób i przedmiotów znajdujących się w oddali. Odwrotny mechanizm zadziała w przypadku wady wzroku, jaką jest nadwzroczność. W takim przypadku soczewki kontaktowe muszą być skonstruowane tak, aby ogniskować światło bezpośrednio na siatkówce po to, aby zagwarantować ostre widzenie z daleka i bliska. Do korekty astygmatyzmu służą natomiast specjalne soczewki kontaktowe, czyli toryczne.

Jak zdiagnozować wadę wzroku?

W celu zdiagnozowania wady wzroku, należy porozmawiać ze swoim specjalistą. Wiele osób mających astygmatyzm, zastanawia się, czy można go samodzielnie zdiagnozować. Na stronie ACUVUE znajduje się łatwy do wykonania test na astygmatyzm. Warto jak najszybciej zdiagnozować swoją wadę wzroku i dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe, aby poprawić komfort widzenia, a tym samym funkcjonowania!

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz