Sobota, 5 października 2024
Tradycyjne metody leczenia zaburzeń wzwodu skupiają się przede wszystkim na poprawie stylu życia oraz leczeniu farmakologicznym popularną Viagrą. Niestety są to metody niegwarantujące efektu lub działające tylko na objawy, a nie przyczyny choroby. Obecnie trwają prace nad alternatywnymi sposobami leczenia problemów ze wzwodem. Jedną z nich jest pozaustrojowa terapia falą uderzeniową (w skrócie ESWT).
Impotencja to niezdolność do uzyskania lub utrzymania wzwodu penisa niezbędnego do odbycia satysfakcjonującego stosunku płciowego. Przyczyny tej dolegliwości są bardzo różne. Najczęściej wymienia się choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze oraz zaburzenia hormonalne. Mniej oczywiste powody to depresja, przewlekły stres, skutki uboczne chorób współistniejących na przykład cukrzycy oraz działania niepożądane stosowanych leków.
Jak wynika z badania „Ocena populacji mężczyzn z zaburzeniami erekcji” przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej zaburzenia erekcji występują u około 1,5 mln mężczyzn w Polsce. Aż 61% badanych to pacjenci w wielu 41-60 lat. Problemy ze wzwodem zajmują niechlubne pierwsze miejsce w wśród najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Polska nie jest wyjątkiem jeśli chodzi o występowanie zaburzeń erekcji. W pracy "Epidemiology od erectile dysfunction" szacuje się, że ta dolegliwość może dotyczyć od 5 do 20% wszystkich mężczyzn.
Nowością wśród terapii stosowanych przy zaburzeniach seksualnych jest metoda wykorzystująca fale dźwiękowe w leczeniu impotencji, zwana również falą uderzeniową lub ESWT. Pomimo swojej nazwy jest to bezinwazyjny sposób przywrócenia sprawności seksualnej. ESWT nie jest nowością w medycynie. Od lat z powodzeniem stosuje się tę metodę przy schorzeniach skóry, mięśni, serca czy zaburzeniach zrostu kostnego.
Leczenie polega na stymulowaniu tkanki penisa za pomocą fali uderzeniowej o niskim natężeniu przy użyciu specjalnej sondy. Aby uzyskać zadowalający rezultat należy poddać się serii kilku stymulacji. Efektem zabiegu jest zwiększenie gęstości naczyń krwionośnych w obrębie prącia i wzmocnienie krążenia krwi, dzięki czemu zwiększa się napływ krwi podczas wzwodu. Rozwiązuje to podstawowy czynnik wywołujący zaburzenia erekcji. Już po 2 tygodniach od zabiegu widać pierwsze rezultaty, a efekt leczenia utrzymuje się nawet do 2 lat.
Podstawową zaletą metody ESWT jest to, że działa na przyczyny, a nie tylko objawy dolegliwości. Po leczeniu pacjent odczuwa faktyczną poprawę funkcji erekcyjnej prącia i jakości życia seksualnego. Nie jest to metoda maskująca objawy, a docierająca do przyczyn dolegliwości. Nie powoduje też żadnych skutków ubocznych. Jednak najważniejszą zaletą jest to, że w dłuższej perspektywie u większości pacjentów zaobserwowano powrót naturalnej zdolności osiągania erekcji oraz doznawanie spontanicznych wzwodów penisa, co przy leczeniu farmakologicznych jest niemożliwe
Skuteczność metody ESWT przy leczeniu zaburzeń erekcji potwierdzają badania kliniczne i naukowe. W publikacji izraelskich lekarzy "Shockwave treatment of erectile dysfunction" opisano przypadek mężczyzn odpornych na leczenie farmakologiczne oraz cierpiących na cukrzycę i schorzenia kardiologiczne. Po leczeniu metodą ESWT aż 28% z nich osiągało normalną erekcję, a 72% stało się wrażliwych na leczenie farmakologiczne. Jeszcze lepsze rezultaty osiągnął zespół pod przewodnictwem Anne B. Olsen z Danii. Badanie przeprowadzono na grupie 112 mężczyzn z zaburzeniami erekcji, o średnim wieku 61 lat, opornych na leczenie farmakologiczne, z których połowa otrzymywała placebo, a pozostała część została poddana zabiegom z użyciem fal dźwiękowych. Po 9 tygodniach aż 57% mężczyzn z grupy poddawanej terapii twierdziła, że jest w stanie odbyć stosunek seksualny, a po 3 miesiącach od zabiegu nadal byli w stanie utrzymać normalny wzwód. W grupie kontrolnej takiego zdania było zaledwie 9% badanych.
Dobre wyniki osiągane podczas leczenia zaburzeń erekcji metodą ESWT przyczyniają się do wzrostu popularności tej metody. Od 2013 roku leczenie impotencji za pomocą fal dźwiękowych zostało umieszczone w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego jako jedna z metod terapeutycznych w leczeniu zaburzeń erekcji. A podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej w Madrycie ogłoszono: „Pozaustrojowa terapia falą uderzeniową (ESWT) skierowaną w penisa może być skutecznym sposobem na przywrócenie pełnej sprawności tego organu u mężczyzn z zaburzeniami erekcji”.
Źródła:
http://kardioseksuologia.pl/fala-uderzeniowa-terapii-zaburzen-erekcji/
http://www.medexpress.pl/eswt-dzwiek-lepszy-niz-viagra/63288
https://www.tourmedica.pl/blog/leczenie-zaburzen-erekcji-fala-uderzeniowa/
https://www.euroclinix.net/pl/blog/strefa-seksu/fale-dzwiekowe-w-leczeniu-impotencji
http://www.rosetta-eswt.pl/terapia-fala-uderzeniowa
Komentarze (0)