Piątek, 21 czerwca 2024

Sprzedaż udziałów w nieruchomości - co to znaczy?

26 maja 2022

0

Najczęściej spotykaną sytuacją na Polskim rynku nieruchomości jest obecność tylko jednego właściciela mieszkania na sprzedaż. Problemy rodzą się wtedy gdy mieszkanie jest przekazane w darowiźnie lub na poczet spadku kilku osobom. Każda z nich otrzymuje udziały w nieruchomości i sprzedaż mieszkania nie jest już taka prosta. W takiej sytuacji wydaje się najbardziej korzystną opcją sprzedaż całego mieszkania i podzielenie pieniędzy w zależności od ilości udziałów. Mieszkanie na sprzedaż w Warszawie zawsze znajdzie kupców, jednak czy tak samo można powiedzieć przy sprzedaży udziałów w nieruchomości?

Czym jest udział w nieruchomości?

Udział w nieruchomości zazwyczaj uzyskujemy w wyniku spadku lub otrzymania darowizny od bliskich osób. Współwłasność mieszkania może występować w jednej z dwóch form, albo będzie to współwłasność łączna, albo ułamkowa. Ma to kluczowe znaczenie przy nieruchomości na sprzedaż, ponieważ jeżeli posiadamy współwłasność łączną musimy konsultować wszystkie swoje poczynania odnośnie sprzedaży i wynajmu mieszkania.

Sprawa ma się przeciwnie przy współwłasności ułamkowej. Jeżeli w takim wypadku mamy zamiar sprzedać mieszkanie, nadal to nie będzie możliwe, jednak możemy sprzedać swoją część udziałów. Tym samym otrzymamy kwotę odpowiadającą naszej części nieruchomości. W tym celu warto zatrudnić rzeczoznawcę, który będzie mógł dokładnie wycenić ile jest warta cała nieruchomość na sprzedaż.

Jak sprzedać udział w nieruchomości?

Sprzedając mieszkanie, które stało się naszą własnością w wyniku nabycia spadku należy pamiętać, że najważniejsze to uregulowanie wszystkich formalności. Dopiero po tym jak będziemy mogli przedstawić kupującemu oficjalne dokumenty własnościowe, możemy rozpocząć sprzedaż mieszkania. W tym momencie jest też dobry czas aby rozważyć wynajem mieszkania, oczywiście swojej części lub całości mieszkania po konsultacjach ze współwłaścicielami. Mieszkania na sprzedaż w Krakowie lub innym dużym mieści, nie zawsze muszą być dobrą okazją, na przykład dla studentów, którzy potrzebują lokum do wynajęcia na pewien okres czasu.

Jeżeli chcemy sprzedać udziały nieruchomości, należy przede wszystkim udać się do firmy, która się specjalizuje w tym rodzaju transakcji. Aczkolwiek coraz częściej możemy załatwić takie sprawy za pomocą strony internetowej, gdzie skupowane są udziały nieruchomości. Warto kierować się dobrymi opiniami wybierając firmę zajmującą się skupem udziałów, ponieważ zyskamy dzięki temu pewność uzyskania rzetelnej oferty.

Czy warto sprzedać udział w nieruchomości?

W przypadku, kiedy stajemy się współwłaścicielami mieszkania lub innej nieruchomości, to tak naprawdę od razu powstają problemy, które nawet jeżeli jesteśmy w stanie rozwiązać na rzecz kompromisów to nie mamy wpływu na narastającą w nas reszcie współwłaścicieli frustracji. Z racji, że w każdej rodzinie i grupie najlepszych przyjaciół, powstają konflikty to nie łudźmy się, ale kiedy w grę wchodzą pieniądze to na pewno ich nie unikniemy.

Nawet jeżeli byśmy się zdecydowali na wspólny wynajem mieszkania, problematyczne staje się to kto ma się zająć sprawami z nim związanymi i poświęcić na to czas. W wyniku eksploatacji mieszkania po pewnym czasie trzeba będzie liczyć się z remontem, który nie dość, że wymaga poświęcenia czasu i energii to również należy liczyć się z dodatkowym nakładem finansowym wszystkich współwłaścicieli. Pamiętać także trzeba o kolejnych kosztach, które stanowią podatki. Bardzo często współwłaściciele nie mogą się porozumieć w najprostszych sprawach, związanych z wynajmem mieszkania.

Biuro nieruchomości Warszawa - https://bnonline.pl/biuro-nieruchomosci-warszawa/

Dlatego najlepiej od razu nastawić się na sprzedaż mieszkania i podzielenie się pieniędzmi zgodnie z wysokością swoich udziałów w nieruchomości. Samodzielne znalezienie kupca nie należy do najprostszych czynności, bo rzadko kto chce stać się współwłaścicielem nieruchomości. W tej sytuacji najwłaściwsze stają się usługi skupów udziałów lub całych nieruchomości, które nie dość że znają się na rynku kupna i sprzedaży udziałów to również zajmą się profesjonalnie mieszkaniem na sprzedaż.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz