Czwartek, 18 lipca 2024

Szkoły średnie z patronatem uczelni wyższych - dlaczego warto rozpocząć w nich naukę?

2 grudnia 2019

0

Wybór szkoły średniej to ważne zadanie. W końcu od tego najczęściej uzależniona jest późniejsza edukacja taka jak pójście na studia, a w konsekwencji także i przyszła praca. Na barkach kandydatów do szkoły średniej leży więc spora odpowiedzialność, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest poważne podejście do tematu i rozważenie wszelkich za i przeciw.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły średniej?

Wiele zależy od tego, czy kandydat ma już sprecyzowane plany co do przyszłej edukacji, czy nie. Są jednak pewne kwestie, które należy rozważyć w każdej sytuacji. Należą do nich:

  • Prestiż szkoły – pomocne w tym przypadku mogą okazać się wszelkiego rodzaju rankingi przygotowywane przez czasopisma i portale (jednym z bardziej znanych jest m.in. Ranking Szkół Wyższych Perspektywy). Można z nich dowiedzieć się, jaka szkoła cieszy się największym powodzeniem i uznawana jest za jedną z lepszych w danym mieście.
  • Oferta – dostępna m.in. na stronach internetowych wybranych szkół. W przypadku tej kwestii ważne są też przyszłe plany, co do obranej ścieżki edukacji – chcąc dostać się na konkretny kierunek studiów, można zdecydować się na sprofilowaną klasę, w której dostępne będą przedmioty niezbędne np. do aplikowania na wybrane studia.
  • Zajęcia dodatkowe – ma to znaczenie zwłaszcza dla osób, które w szkole pragną rozwijać swoje pasje. Decydując się na konkretną placówkę, warto wcześniej zorientować się, jakiego rodzaju zajęcia dodatkowe są dostępne dla uczniów. O wiele łatwiej uczęszczać na nie do tej samej szkoły niż dojeżdżać w inne miejsce i tracić przez to cenny czas.
  • Kadra dydaktyczna i infrastruktura – to również istotne czynniki. Szkoły ze słabym i starym wyposażeniem nie są tak atrakcyjne, jak nowoczesne ośrodki edukacyjne. Podobnie z kadrą dydaktyczną – zaangażowani i wartościowi nauczyciele są kluczowym elementem w edukacji, gdyż to od nich zależy, jak prowadzone będą zajęcia.

Szkoła średnia z patronatem

Poza wymienionymi wyżej kwestiami, nie mniej ważna przy wyborze szkoły jest jej współpraca z innymi placówkami. Na uwagę zasługują szczególnie szkoły średnie, które objęte zostały patronatem uczelni (jedną z takich szkół są m.in. http://szkolykreatywne.pl/technikum/technik-informatyk). Dlaczego? Po pierwsze, jest to wsparcie merytoryczne wykładowców, a tym samym wzbogacenie oferty. Po drugie, uczniowie przygotowują się do pójścia na studia, mogą lepiej zorientować się w tym, jak funkcjonuje uczelnia i czego oczekuje ona od swoich przyszłych kandydatów. Co więcej, szkoły średnie z patronatem najczęściej są sprofilowane pod konkretną uczelnię, co sprawia, że od razu po zdaniu matury można wybrać kierunek studiów dopasowany do specyfiki klasy i tym samym, wybranej przez ucznia ścieżki kształcenia.

***

Podjęcie nauki w szkole średniej z patronatem uczelni wyższej wiąże się z wieloma zaletami. Dotyczy to szczególnie osób, które już na etapie wyboru placówki edukacyjnej, wiedzą dokładnie, jaką ścieżkę kształcenia chcą obrać. Z kolei dla niezdecydowanych uczniów to szansa na poznanie dokładnie oferty uczelni, która może pomóc przy wyborze odpowiedniej drogi edukacji.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz